Nowe szaty uniwersytetu

fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak

Dobiega końca przebudowa budynku rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Władze uczelni przedstawiły dziś także koncepcję zagospodarowania kampusu

W konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowy stan prac modernizacyjnych obok rektora Uniwersytetu Ekonomicznego Roberta Tomanka i prezydenta Katowic Marcina Krupy uczestniczył marszałek Wojciech Saługa.

„Uczelnie, które funkcjonują w naszym województwie, świadczą o jego randze i przyczyniają się do jego rozwoju. Siłą gospodarki są dobrze wykształcone kadry, które się tu szkolą, dlatego samorząd wojewódzki od lat wspiera rozwój uczelni. To historyczne miejsce jest w trakcie gruntownej modernizacji i ważne, by te nowe funkcje były realizowane na styku biznes-nauka-samorząd, bo właśnie w ten sposób chcemy się rozwijać” – mówił marszałek Wojciech Saługa.

Całkowity koszt modernizacji budynku zlokalizowanego w Katowicach przy ulicy 1 Maja 50 to 21,5 mln zł. W części kosztów partycypował samorząd wojewódzki. Wizualnie obiekt ma być przywrócony do stanu pierwotnego. Budynek będzie siedzibą władz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i części administracji. Oprócz funkcji biurowych i reprezentacyjnych, zostanie zaadaptowany do pełnienia roli centrum relacji z otoczeniem biznesowym i społeczno-politycznym oraz funkcji o charakterze kulturalnym, z korzyścią dla uczelni, miasta i regionu.

Zdaniem rektora budynek główny ma służyć społeczności lokalnej i mają do niego powrócić biura rektorskie, kanclerskie oraz jednostki mające bezpośredni dostęp do studentów, pracowników i absolwentów. Zostaną tam oddane pomieszczenia służące kontaktom z otoczeniem, czyli sala senacka, sale konferencyjne i patio.

Sporo miejsca poświęcono również planowanej koncepcji zagospodarowania kampusu uczelni w przestrzeni miejskiej, o której mówił architekt Tomasz Konior. Celem opracowania było wskazanie wytycznych projektowych pokazujących kierunki przekształceń urbanistycznych kampusu prowadzących do poprawy jego funkcjonowania i dostosowania do nowych potrzeb.

„Uniwersytet czerpie siłę z relacji z otoczeniem i nie może być miejscem wirtualnym, dlatego tak istotna jest dla nas kompleksowa, długofalowa przebudowa kampusu. Znajdujemy się w zabytkowym budynku rektoratu, który oddamy po długiej, trwającej siedem lat modernizacji. Drugi obszar aktywności ma dotyczyć zachodniej części ulicy Bogucickiej, gdzie chcemy w przyszłości realizować projekt strefy biznesowo-akademickiej” – podkreślał rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Robert Tomanek.

W trakcie spotkania można było zwiedzić remontowane pomieszczenia budynku. Jego uroczyste otwarcie planowane jest na 18 września 2018 roku.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
fot. BP Tomasz Żak Modernizacja rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak

Filmy
Tagi: