Odczarować transport publiczny

fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak
O tym, jak promować zrównoważoną mobilność i zmienić podejście do usług transportowych, rozmawiali uczestnicy panelu „Mobilność w metropolii” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Uczestnicy debaty zgodzili się co do potrzeby zmian w zakresie dotychczasowego podejścia do transportu nie tylko na poziomie decyzyjnym, ale również mentalnym. Potrzebne są nie tylko odważne decyzje włodarzy miast w tej kwestii, ale również zmiana przyzwyczajeń samych użytkowników dróg.

W panelu uczestniczył wicemarszałek Województwa Śląskiego Michał Gramatyka, a także Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Dionizy Smoleń z PWC, a także Maria Kamargianni z University College London i Adam Jędrzejewski ze stowarzyszenia Mobilne Miasto.

„Na wstępie musimy sobie jasno powiedzieć, że nie da się zlikwidować korków w miastach, możemy próbować je ograniczać. Dzisiaj wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu, a tak naprawdę potrzebujemy usługi i w ten sposób warto traktować transport. Takim rozwiązaniem może być „car sharing”, który w planach metropolii zajmuje ważne miejsce. Jeśli dodatkowo te samochody, które współdzielimy, będą ekologiczne, to zyskamy podwójnie, ograniczając korki i walcząc ze smogiem” – mówił w trakcie debaty Michał Gramatyka.

Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak zaznaczył, że metropolia pracuje nad nowoczesną wizją mobilności, na którą składać się ma wiele czynników.

„Ostatnie dwadzieścia pięć lat to rozwój naszych miast. Dzisiaj dojrzeliśmy już do zmiany filozofii i sposobu myślenia o transporcie, jednak to musi być naprawdę atrakcyjna oferta. Mieszkańcy nie widzą fizycznych granic między miastami, dla nich istotne jest to, w jaki sposób dostaną się do szkoły lub pracy, ale póki co ta oferta transportowa, będąca alternatywą dla samochodu, jest ograniczona. Widać to choćby na przykładzie badań, które zleciliśmy i z których wynika, że z transportu publicznego korzysta ledwie piętnaście procent naszych mieszkańców” – podkreślał Kazimierz Karolczak.

W trakcie dyskusji mówiono również o roli samorządów w kreowaniu polityki transportowej, barierach mobilności i ich usuwaniu na przykładzie europejskich miast, nowych technologiach wspierających transport publiczny i koncepcji Maas, czyli daleko posuniętej integracji w kontekście przyszłości transportu publicznego.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak