#Silesia 2024 w czołówce walki o ME

fot. arch BP Tomasz Żak fot. arch BP Tomasz Żak
Stadion Śląski ma coraz większe szanse być areną lekkoatletycznych Mistrzostw Europy. Propozycja województwa śląskiego znalazła się w kolejnym etapie zmagań o organizację mistrzostw

To efekt ubiegłorocznego grudniowego spotkania w Lozannie z władzami Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej, gdzie zaprezentowały się cztery miasta, które wykazały chęć organizacji najważniejszej imprezy lekkoatletycznej w Europie w 2024 roku. Podczas spotkania zaprezentowano projekt #Silesia2024. To propozycja organizacji lekkoatletycznych mistrzostw w naszym regionie z areną główną – Stadionem Śląskim.

Województwo Śląskie reprezentowali w Lozannie wicemarszałek Wojciech Kałuża, wiceprezes PZLA Tomasz Majewski, dyrektor ds. międzynarodowych PZLA Piotr Długosielski, prezes spółki Stadion Śląski Krzysztof Klimosz oraz znakomity przed laty 400-metrowiec Marek Plawgo.

Rywalami w walce o mistrzostwa były Göteborg, Mińsk i Tampere. We wtorek w Dubrowniku Komitet Wykonawczy European Athletics podjął decyzję, że do dalszej fazy przechodzą Göteborg, Mińsk oraz kandydatura #Silesia2024. Do czerwca miasta te mają czas na złożenie kolejnych dokumentów aplikacyjnych. Jesienią tego roku przedstawiciele European Athletics odwiedzą wskazane miejsca, a gospodarza lekkoatletycznych mistrzostw poznamy w kwietniu 2020 roku.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku po prawie 50 latach do „Kotła Czarownic” w wielkim stylu wróciła królowa sportu za sprawą Memoriału Janusza Kusocińskiego i Memoriału Kamili Skolimowskiej. Mityng poświęcony przedwcześnie zmarłej mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem przyciągnął ponad 41-tysięczną widownię, co jest jednym z najlepszych wyników, jeśli chodzi o frekwencję na imprezach lekkoatletycznych na świecie. Nowoczesna infrastruktura i najszybsza na świecie bieżnia typu Mondo pozwalają zawodnikom na osiąganie znakomitych rezultatów, czego przykładem był fenomenalny bieg Ronniego Bakera, który podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej pokonał 100 metrów w 9,87 s. To był wówczas najlepszy wynik uzyskany w 2018 roku na świecie. Co ważne, Memoriał Janusza Kusocińskiego zajął 20., a Memoriał Kamili Skolimowskiej 22. miejsce na liście 755 mityngów lekkoatletycznych na świecie sklasyfikowanych w 2018 roku przez węgierską firmę Elite. Ponadto Memoriał Kamili Skolimowskiej został Imprezą Roku w rankingu „Złote kolce” organizowanym przez PZLA i „Przegląd Sportowy”.
Tagi: