Śladem kobiet w przemyśle

Rozruch maszyn w ośmiu obiektach, finał w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Znamy atrakcje otwarcia i finału zbliżającej się wielkimi krokami Industriady

Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się 9 czerwca w 44 obiektach zlokalizowanych w 25 miastach regionu. Nocne zwiedzanie trasą VIP, spacer, spektakl, filmy i instalacje, a do tego koncert Pauliny Przybysz i Brodki – tak zapowiada się rozruch maszyn przed Industriadą. Finał zorganizowany zostanie poza aglomeracją, w Rybniku.

„Mamy w naszym regionie wyjątkowy szlak, nie tylko w skali kraju, ale także całej Europy. Rozruch maszyn po raz pierwszy w historii odbędzie się w obiekcie UNESCO i jesteśmy z tego dumni, bo to potwierdza, że nasze myślenie o obiektach poprzemysłowych było słuszne. To szlak, który skupia pasję wielu ludzi i wyróżnia nasz region, będąc jego świetną promocją” – mówił członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

Samorząd Województwa Śląskiego od lat inwestuje w rozwój infrastruktury obiektów poprzemysłowych i w ich upowszechnianie.

„Zarząd Województwa Śląskiego przyznał w tym roku 56,5 miliona zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego obiektom związanym ze Szlakiem Zabytków Techniki. Wśród dziewięciu beneficjentów środków unijnych są też obiekty z Tarnowskich Gór i Rybnika – miast, które w tegorocznej Industriadzie odegrają kluczową rolę, w tym jeden – Sztolnia Fryderyk w Tarnowskich Górach – stanowiący część kompleksu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO” – tłumaczy Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

W tym roku Industriada przypomina mniej znane, kobiece oblicze przemysłu, dlatego hasło przewodnie festiwalu brzmi „Industria jest kobietą”. Festiwal osiągnie pełną moc w sobotę 9 czerwca, ale dzień wcześniej, w ośmiu zabytkach, odbędzie się tradycyjny rozruch maszyn. Do nocnego świętowania zapraszają zabytki w Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Gliwicach, Siemianowicach Śląskich, Tarnowskich Górach, Łaziskach Górnych i Zabrzu.

Oficjalny początek festiwalu odbędzie się jednak w Zabytkowej Kopalni Srebra.

„Inauguracja tegorocznej Industriady w tym miejscu nie może dziwić. Tarnowskie Góry jako pierwsze w regionie trafiły na listę UNESCO, to tu zaczęło się wiele historii związanych z rozwojem przemysłu. Wreszcie to dowód na to, że szanujemy nasze industrialne dziedzictwo” – podkreślał burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

Rozruch maszyn w Zabytkowej Kopalni Srebra rozpocznie się o godzinie 18.00. Publiczność będzie mogła zobaczyć filmy opisujące historię górnictwa w mieście, wziąć udział w warsztatach artystycznych i zobaczyć instalację interaktywną, która przybliży postaci kobiet związanych z kopalnią. Nie zabraknie strefy odpoczynku, gastronomii i koncertów, wystąpią m.in. Paulina Przybysz i Brodka. Maszyny zgromadzone w skansenie przy kopalni zostaną ożywione przez iluminacje, którym będzie towarzyszyła wielkoformatowa projekcja związana z historią obiektu.

Oficjalnym zakończeniem festiwalu będzie widowisko multimedialne w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku „Kobiety grają industrię”. 56 artystów wprawi w ruch kopalniane budynki, by opowiedzieć jeden dzień z życia kobiety. W produkcję widowiska zaangażowano trzy sceny z nagłośnieniem, projektory, ponad 90 reflektorów i kurtynę wodną.

„Współorganizując finał na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, chcemy podkreślić, że Rybnik jest dumny ze swoich przemysłowych tradycji i stanowi ważny punkt na mapie śląskich zabytków techniki. Chcemy pokazać nasze wyjątkowe dziedzictwo, obszar między dwoma metropoliami – górnośląsko-zagłębiowską i ostrawską. Jestem pewien, że goście z Czech też nas odwiedzą i zobaczą to wyjątkowe wydarzenie” – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Szczegółowy program tegorocznej edycji święta Szlaku Zabytków Techniki poznamy 17 maja.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak graf. UMWS

Linki do stron zewnętrznych
Industriada - strona internetowa

Filmy