Województwo Śląskie

Aktualności

Śląskie bez smogu. Jak to zrobić?

W Katowicach debatowali eksperci. Ograniczenie niskiej emisji to konsekwentne działania rozpisane na wiele lat


Podczas debaty przypomniano zatrważające dane Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, wedle których aż 85 proc. miast na Starym Kontynencie zmaga się z przekroczonymi normami pyłów w powietrzu. Z kolei z badań przeprowadzonych przez Śląskie Centrum Chorób Serca na mieszkańcach regionu jednoznacznie wynika, że zanieczyszczone powietrze wpływa na częstsze zawały, udary mózgu, zdecydowanie podwyższa ryzyko hospitalizacji a nawet śmierci.

Marszałek Wojciech Saługa mówił o przygotowaniach programu ograniczenia niskiej emisji w województwie. „Zespół antysmogowy, który pracuje nad stosownymi regulacjami w tym zakresie, potrzebuje jeszcze dwóch tygodni na zaprezentowanie swoich założeń, które w efekcie mają polepszyć stan powietrza w całym regionie. Smog bowiem nie ma granic, dlatego nasze działania przewidujemy na terenie całego województwa. Musimy jednak pamiętać, że tego wszystkiego nie da zrobić się w jeden rok, to działania rozpisane na wiele lat” – zwrócił się do zebranych marszałek Wojciech Saługa.

Czy te rozwiązania pójdą w tym samym kierunku co podjęte przez Kraków? Przypomnijmy: tam palenie w piecach węglem będzie możliwe tylko do 2019 r. „Absolutnie nie chcemy rezygnować z węgla. Wiemy, że nie jesteśmy w stanie zlikwidować całego smogu, ale już go mocno ograniczyć – tak” – stwierdził Wojciech Saługa.

O podjętych już działaniach na terenie naszego województwa w ostatnich 15 latach przypomniał Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wymienił m.in. program ograniczania niskiej emisji – pierwszy raz prowadzony w Polsce właśnie w województwie śląskim. „W tym roku po raz pierwszy udzielaliśmy bezzwrotnych dofinansowań dla mieszkańców domków jednorodzinnych. Zainteresowanie było tak duże, że w następnych latach z pewnością będziemy kontynuować tę praktykę. To oczywiście kropla w morzu potrzeb, ale od czegoś trzeba zacząć” – przekonywał Andrzej Pilot.
Zobacz również

więcej w kategorii: ekologia

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie