Województwo Śląskie

Aktualności

To były piękne dni. Śląskie zdało egzamin ze współpracy

Śląskie otwarte na współdziałanie i różnorodność. To wnioski wynikające z podsumowania Światowych Dni Młodzieży w regionie


Światowe Dni Młodzieży, których gospodarzem po raz drugi w historii była Polska, w naszym województwie miały szczególną oprawę. Obok wydarzeń przygotowanych dla pielgrzymów w diecezjach, punktem kulminacyjnym było spotkanie z papieżem Franciszkiem na Jasnej Górze, w którym uczestniczyło 300 tys. gości z całego świata.

Jak zgodnie podkreślali uczestnicy spotkania podsumowującego Światowe Dni Młodzieży w województwie śląskim, kluczem do sukcesu w organizacji tak trudnej imprezy była współpraca na wielu szczeblach.

„Okazało się, że współpraca i współdziałanie przynosi efekty. Z perspektywy tych kilku miesięcy możemy powiedzieć, że to wydarzenie okazało się wielkim dziełem. Ono odsłoniło najlepsze cechy Polaków – wspaniałą twarz polskich rodzin, dobre oblicze Kościoła i służebne oblicze samorządów. To było możliwe dzięki temu, że tworzyliśmy w tym czasie jedną rodzinę, jeden zespół, któremu przyświecał wspólny cel. I za to chciałbym wszystkim podziękować” – mówił arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Według szacunków organizatorów w trakcie dni w diecezjach w całym regionie przebywało ok. 25 tys. pielgrzymów z niemal wszystkich zakątków świata. Najliczniejsze były grupy z Europy, przede wszystkim z Włoch, Francji i Niemiec. W organizację wydarzenia zaangażowało się Województwo Śląskie.

Obok przeżyć związanych z samym wydarzeniem grupy pielgrzymów miały okazję odwiedzić największe atrakcje turystyczne regionu. Koleje Śląskie uruchomiły z tej okazji dodatkowe połączenia.

„To był dobry czas, wielkie przeżycie, nie tylko duchowe. Tworzyliśmy w tych dniach prawdziwą wspólnotę, chcieliśmy się także dobrze zaprezentować i pokazać naszą gościnność. W nagrodę otrzymaliśmy uśmiechnięte twarze młodych ludzi, ich entuzjazm i różnorodność. Wierzę, że wyjechali stąd zadowoleni i zabrali do domów te dobre wspomnienia z naszego kraju i regionu” – mówił marszałek Wojciech Saługa.

W trakcie spotkania podsumowującego zaprezentowano ponadto wydawnictwo w postaci Kroniki Światowych Dni Młodzieży w województwie śląskim.

„To wydawnictwo mówi do nas nie tylko tekstem, ale przede wszystkim twarzami radosnych młodych ludzi. Jestem pewien, że staną się oni dobrymi ambasadorami naszego kraju w świecie” – podkreślał metropolita Wiktor Skworc.Zobacz również

więcej w kategorii: spotkania uroczystości

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie