Województwo Śląskie

Aktualności

Spór w Odlewni Żeliwa zażegnany

Jest porozumienie między stroną związkową i zarządem Odlewni Żeliwa SA w Zawierciu


Zorganizowane w trybie pilnym posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego miało związek z trwającym od września ubiegłego roku w zakładzie sporem zbiorowym i prowadzoną od kilku dni akcją strajkową. Przedmiotem sporu była kwota podwyżki wynagrodzeń dla pracowników firmy.

W spotkaniu, obok członków Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, uczestniczyli przedstawiciele zarządu spółki i działających w przedsiębiorstwie organizacji związkowych, które wnioskowały o zorganizowanie spotkania.

„Jeżeli dochodzi do strajku w zakładzie, to zawsze jest to pewnego rodzaju ostateczność. Mam nadzieję, że w trakcie tego spotkania uda się dojść do porozumienia. Sprawa budzi emocje, to ważny zakład dla mieszkańców Zawiercia i wszystkim zależy, by funkcjonował jak najlepiej” – mówił, rozpoczynając spotkanie przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Marek Zychla.

Po żmudnych negocjacjach udało się osiągnąć i podpisać stosowne porozumienie. Kwota podwyżki, o którą wnioskowała strona społeczna, tj. 2,5 zł brutto za godzinę pracy, została rozłożona na dwie raty. Od stycznia br. każdy z pracowników otrzyma 1,5 zł (z uwzględnieniem podwyżek przyznanych od stycznia), a 1 kwietnia 2018 dodatkowo średnio 1 zł podwyżki. Obie strony zadeklarowały również, że w grudniu br. spotkają się i ustalą, czy uda się drugą z podwyżek wprowadzić wcześniej i czy jej kwota nie ulegnie podwyższeniu.
Zobacz również

więcej w kategorii: gospodarka polityka społeczna

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie