Województwo Śląskie

Aktualności

Design Days w Katowicach

Design Days to największa w tej części Europy impreza związana z rynkiem nieruchomości, architekturą wnętrz i wzornictwem


W trakcie czterech dni w nowoczesnej siedzibie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach odbędzie się kilkadziesiąt tematycznych paneli.

Wydarzenia zainaugurowała sesja pt. "Śląsk na celowniku zagranicznego kapitału - perspektywy rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych". Podczas debaty Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego mówił o znaczeniu metropolii. „Siłą województwa śląskiego jest metropolia. Nie jest fikcyjna, ona istnieje. Miasta tworzą jedną całość. Mamy metropolie, ale nie potrafimy nią zarządzać, nie mamy narzędzi prawnych” - powiedział. Podkreślił też, że atutem metropolii jest wykształcona struktura urbanistyczna z Katowicami jako centrum. Problemem jest brak planu zagospodarowania przestrzennego dla metropolii. Postulował też, aby samorządy miast, pozyskując inwestorów, zaczęły kierować się kryterium jakości inwestycji a nie ilości.

Kazimierz Karolczak, członek Zarządu Województwa w debacie "Biura. Człowiek. To dostęp do pracownika zadecyduje o sukcesie regionu w walce o inwestorów" podkreślał, że przewagą Śląskiego nad innymi województwami jest jakość kapitału ludzkiego. „Istotą naszej pozycji w tym względzie są kompetencje techniczne. Wynikają one z charakteru przemysłowego regionu” - zaakcentował.
Zobacz również

więcej w kategorii: gospodarka

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie