Województwo Śląskie

Aktualności

Przyszłość samorządu

Kwestie dwukadencyjności, podziału sił między władzą wykonawcą a uchwałodawczą, jednomandatowych okręgów wyborczych i relacji z rządem były omawiane podczas panelu „Przyszłość samorządu terytorialnego w Polsce. Polityka” – w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach


Prelegenci panelu, w tym m.in. Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego, Robert Biedroń, prezydent Słupska, Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli i Lucjan Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli – dobrani tak, by reprezentowali wszystkie siły partyjne, a także samorządowców bezpartyjnych – zgodzili się, że zmiany w funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego są jak najbardziej potrzebne.

„Podstawowym warunkiem jest jednak znajomość reguł gry” – zastrzegł wicemarszałek Gramatyka, wskazując przykład sieci szpitali, którą wedle ustawy trzeba zacząć wdrażać już w czerwcu, a ciągle brakuje rządowych rozporządzeń.
 „Potrzebne są głębokie zmiany. Musimy stworzyć system, w którym faktycznie liczy się głos mieszkańca, a nie polityczne rozdanie” – stwierdził z kolei Robert Biedroń, który także na jednym z pierwszych miejsc stawiał dobre i przede wszystkim przewidywalne prawo.
 Większość prelegentów opowiedziała się przeciwko dwukadencyjności prezydentów, burmistrzów i wójtów, jako koronny argument podając niekonstytucyjność tego pomysłu.

Wspomniano przy tej okazji stanowisko Związku Miast Polskich, które również jednoznacznie wytyka sprzeczność takiego rozwiązania z ustawą zasadniczą.
„To mieszkańcy decydują, kto zarządza ich miastem, a nie politycy w Warszawie” – zwrócił uwagę Wadim Tyszkiewicz. 
“Dwukadencyjność to nic innego jak narzędzie selekcji, gdzie wyznacznikiem jest legitymacja partyjna” – dodał prezydent Słupska.
Część samorządowców zastrzegała, że dyskusja na ten temat nie do końca ma sens, bo do tej pory nie pojawił się żaden konkretny projekt.

Partnerem panelu „Przyszłość samorządu terytorialnego w Polsce. Polityka” było miasto Płock oraz Samorząd Województwa Śląskiego. Więcej o wydarzeniach podczas IX Europejskiego Kongresu Wyborczego na www.eccpoland.eu.
Zobacz również

więcej w kategorii: spotkania uroczystości

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie