Województwo Śląskie

Aktualności

„Śląsk” dobrem narodowym

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny będzie współprowadzony przez Województwo Śląskie i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


  Umowę w tej sprawie podpisali dziś w Koszęcinie wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński i przedstawiciele władz regionu - marszałek Wojciech Saługa i członek Zarządu Henryk Mercik. W uroczystości wziął udział Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk oraz radni wojewódzcy.

„Kilkanaście lat działań w tym zakresie przynosi wreszcie efekt. Zespół „Śląsk” to historia Śląska w pigułce i trzeba docenić pracę tych kilku pokoleń artystów, którzy go tworzyli i tworzą. Wierzę, że ten finansowy wkład będzie nowym otwarciem dla zespołu” – mówił tuż po podpisaniu umowy marszałek Wojciech Saługa.

Wspólne prowadzenie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie ma nie tylko zwiększyć prestiż zespołu, ale przede wszystkim poprawić kondycję finansową instytucji i stworzyć lepsze warunki do jej rozwoju.

„Jestem szczęśliwy, że finalizujemy to ważne porozumienie dla polskiej kultury, ale i dla zespołu „Śląsk”. To bez wątpienia perła w koronie polskiej kultury, wizytówka i nasz ambasador za granicą. To wsparcie będzie przeznaczone na działalność artystyczną zespołu” – uzasadniał w trakcie uroczystości wicepremier Piotr Gliński.

Zgodnie z umową ministerstwo będzie przekazywać zespołowi 5 mln zł rocznie, natomiast Województwo Śląskie 17 mln zł. W obecnie obowiązującym modelu finansowania, tylko w ostatnich dwóch latach z budżetu Województwa Śląskiego na utrzymanie zespołu przeznaczono średnio 19 mln zł rocznie.

„To wielki dzień dla zespołu, historyczny moment. Wzruszenie jest ogromne, bo żyjemy tą chwilą od dawna. Te środki pozwolą nam spokojnie programować kolejne lata działalności. Chcemy pogłębiać naszą misję i wypełniać ją treścią” – mówił dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak.

Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2019 roku i oprócz kwestii finansowania reguluje także sprawy związane z obsadą dyrekcji zespołu. Uzgodnienia z ministrem wymaga powołanie i odwołanie dyrektora zespołu i wicedyrektora do spraw artystycznych. Podobne postępowanie dotyczy spraw związanych z tworzeniem organów opiniodawczo-doradczych zespołu oraz zmian w statucie.

Warto podkreślić, że na terenie województwa śląskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadzi jeszcze dwie instytucje kultury – Muzeum Śląskie w Katowicach wraz z samorządem województwa oraz Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach – z miastem Katowice i Polskim Radiem.


 

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny w Koszęcinie powstał w marcu 1953 roku. W wyniku reformy samorządowej od 1999 roku jego organizatorem jest Samorząd Województwa Śląskiego.

Podpisana umowa to efekt wieloletnich zabiegów wielu środowisk. W grudniu 2015 roku Sejmik Województwa wystosował apel do Ministra Kultury o podjęcie działań zmierzających do współprowadzenia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny w Koszęcinie oraz Opery Śląskiej w Bytomiu.

„Instytucja ta postrzegana jest jako dobro wspólne, symbol regionu i kraju; jest ambasadorem niezbywalnych wartości jakie niesie za sobą dziedzictwo kulturowe, tradycja i spuścizna narodowa. Prowadzona na bardzo wysokim poziomie artystycznym działalność koncertowa uzupełniana jest szeroko zakrojonymi działaniami edukacyjnymi. Wieloletnie prace rewitalizacyjne koszęcińskiego kompleksu pałacowo-parkowego tworzą dla tej działalności znakomita bazę” – czytamy w apelu.Zobacz również

więcej w kategorii: kultura

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie