Województwo Śląskie

Aktualności

Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Znamy laureatów.

Podczas Jarmarku Produktów Tradycyjnych w chorzowskim Skansenie odbył się finał regionalny Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” na najlepszy regionalny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę województwa śląskiego.


Do udziału zakwalifikowano 50 produktów oraz 10 ekip w części gastronomicznej. Komisje konkursowe przyznały wiele nagród równorzędnych i wyróżnień. Trzy produkty i dwa zestawy gastronomiczne otrzymały nominacje do nagrody „Perła 2017”, tradycyjnie wręczanej podczas Wielkiego Finału Konkursu 24 września na Targach Smaki Regionów w Poznaniu.

Wyniki konkursu

CZĘŚĆ GASTRONOMICZNA

I miejsce – Ilona Majętny-Bobowska za zupę pokrzywową i warówki ze skwarkami i maślanką

II miejsce – Gospodarstwo Agroturystyczne „Ranczo Halfinger” Alicja Podgórska, Michał Podgórski za zupę z bani z zacierkami i kaczkę z jabłkami, siwe kluski i duszoną kapustę

III miejsce – KGW Ornontowice za kartoflankę – kartofelzupę i ajerkuchy z kompotem z augustek

Nominacje do nagrody „Perła 2017” dla: - Gospodarstwa Agroturystycznego „Ranczo Halfinger” Alicja Podgórska, Michał Podgórski za zupę z bani z zacierkami i kaczkę z jabłkami, siwe kluski i duszoną kapustę - Ilony Majętny-Bobowskiej za zupę pokrzywową i warówki ze skwarkami i maślanką.

PRODUKTY

Kategoria: Produkty pochodzenia zwierzęcego Produkty i przetwory mięsne

I nagroda: - PPUH Stanisław Panek Masarnia Ślemień za necówkę - Zakład Mięsny Pniów Tadeusz Marciniszyn za szynkę z pniowskiej chaty - Dobropol Dorota Sękowska za kiełbasę z gęsiny

Produkty mleczne:

I nagroda; - Maria Bujak za masło podbeskidzkie - Bernadetta Kubacka za tradycyjny ser biały

Miody:

I nagroda: Specjalistyczne Gospodarstwo Rolne Pasieka pod Pilskiem Jacek Ziemak za miód nektarowy akacjowy

Wyróżnienia w kategorii - produkty pochodzenia zwierzęcego: - Kazimierz Kopeć za twaróg z Podbeskidzia - KGW Popielów-Radziejów Maria Mańka, Grażyna Jarząbek, Gabriela Michalska za hauskyjzę (ser domowy z kminkiem)

Kategoria: Produkty pochodzenia roślinnego Przetwory warzywne:

I nagroda Helena Chochorowska KGW Kobiernice za fasolę „Józek”

Produkty zbożowe:

I nagroda: - Janina Urlich za zrębski chleb żytni z ziemniakami - „Ogródek Dziadunia” Czesław Ślusarczyk Sp. J. za „Żuruś Dziadunia”

Wyroby cukiernicze:

I nagroda : PPUH Cukiernia „Jagódka” za kołocz / kołacz międzyrzecki

Wyróżnienia w kategorii - produkty pochodzenia roślinnego: - EKO Raj Gospodarstwo sadownicze Maria Najda za papierówki w syropie miętowym - Janina Stolarczyk za ciastka orzechowe - Maria Wierzbanowska za sałatę kiszoną łodygową - Alicja Podgórska za ciastka Albertki

Kategoria - napoje regionalne : Bezalkoholowe:

I nagroda: - „Ogródek Dziadunia” Czesław Ślusarczyk Sp. J. za syrop z malin „Malinowa Poezja” - Gospodarstwo Ogrodnicze Urszula i Stanisław Faruga za sok jabłkowo-porzeczkowy

Alkoholowe:

I nagroda: - Alicja Podgórska za „łorzech” – nalewkę na orzechach - Gospodarstwo Agroturystyczne „Ranczo” Kornelia i Krystian Kiełbasa za nalywkę truskawkową (nalewkę truskawkową)

Wyróżnienia w kategorii - napoje regionalne: - NATURA SYSTEM Grażyna i Grzegorz Maciantowicz Sp. J. za nalewkę z derenia – dereniówkę

Wyróżnienie w kategorii - inne produkty regionalne: - Magdalena Owczarek, Urszula Szuchaja KGW Ornontowice za malc Nominacje do nagrody „Perła 2017”: - olej słonecznikowy tłoczony na zimno – Gospodarstwo Rolne Pliczko - makrony – Piekarnia Cukiernia Łubowski - nalewka z czornyj porzeczki z ołminego ogródka - Kornelia i Krystian Kiełbasa Gospodarstwo Agroturystyczne „Ranczo”




Zobacz również

więcej w kategorii: kultura rolnictwo turystyka

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie