Województwo Śląskie

Aktualności

Nowe spojrzenie na schizofrenię

Za nami konferencja, która miała na celu przybliżenie zagadnień z zakresu schizofrenii, kształtowanie prawidłowych postaw wobec chorych, jak również wskazanie możliwości udzielania właściwego wsparcia oraz pomocy cierpiącym na schizofrenię


Konferencja skierowana była przede wszystkim do lekarzy, pielęgniarek, przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej i pomocy rodzinie, domów pomocy społecznej oraz warsztatów terapii zajęciowej.

Wzięli w niej udział eksperci i znawcy tematu, jak dr hab. n. med. Robert Pudlo – konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii, dr hab. n. med. Marek Krzystanek – lekarz, psychoterapeuta, kierownik Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz mgr Mateusz Biernat – pedagog specjalny, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego, konsultant ds. studentów w kryzysie psychicznym w Biurze ds. Osób Niepełnoprawnych Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, członek Mental Health Europe.

Zebrani zgodnie zgodzili się z tezą, że chorzy na schizofrenię spotykają się z nietolerancją, niechęcią i brakiem zrozumienia, z uwagi na niską świadomość społeczeństwa dotyczącą problemu schizofrenii. Istotną kwestią jest zatem prowadzenie działań edukacyjnych zwiększających wrażliwość na choroby psychiczne i zapobiegających stygmatyzacji.

Z danych WHO wynika, iż schizofrenia dotyka ponad 21 milionów osób na całym świecie. Cierpią na nią przede wszystkim młode kobiety i mężczyźni w wieku ok. 15-35 lat.

Organizatorem konferencji był Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Zobacz również

więcej w kategorii: zdrowie

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie