Województwo Śląskie

Aktualności

Rajd Śląska rusza na Śląskim

W piątek 13 października o godz. 17.30 na Stadionie Śląskim rozpocznie się Rajd Śląska


W Zawody są jednocześnie finałową rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski Inter Cars. To także czwarta odsłona tegorocznej rywalizacji w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska.

Ostatnią okazję do zdobycia punktów do klasyfikacji mistrzostw Polski postanowiły wykorzystać 43 załogi, które rozpoczną ściganie już w piątek 13 października – od zaplanowanego na 19.00 efektownego, wieczornego odcinka specjalnego wokół Stadionu Śląskiego.

Zmodernizowany stadion w sercu Śląska będzie nie tylko bazą finałowej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski Inter Cars, lecz także centrum przygody, nauki, zabawy – słowem tego, co interesuje i na długie godziny zajmuje dzieci. Dzięki portalowi SilesiaDzieci.pl od 13.00 do 18.00 w sobotę, a także między 12.00 i 16.00 w niedzielę odwiedzający będą mogli liczyć na następujące atrakcje:

  • Zajęcia Centrum Edukido, w trakcie których maluchy będą mogły poznać tajniki budowy modeli pojazdów z klocków LEGO i w przystępny sposób dowiedzieć się, jak działają w samochodach układy przeniesienia napędu, kierowniczy oraz skrzynia biegów.
  • Kącik naukowca Akademii Twórczego Rozwoju – Bystrzak, gdzie dzieci poznają podstawowe zagadnienia z zakresu fizyki i chemii – wezmą udział w niezwykłych eksperymentach i doświadczeniach, ale i poznają sztuczki umysłu.
  • Wprowadzenie w tajniki aerodynamiki w Uniwersytecie Rozwoju. Tu będzie się można dowiedzieć, dlaczego wyścigówka nie wygląda jak autobus, a także jak fizycy parzą herbatę i co to znaczy stawiać opór.
  • Zabawa z nowoczesnymi grami planszowym z katowickiej kawiarni planszówkowej – Ludiversum. Goście strefy gier będą mogli zasiąść za sterami Szalonych Wózków, aby rywalizować o pierwsze miejsce w Wielkim Wyścigu, będą wcielać się w piratów ścigających się wokół Jamajki, a osoby z żyłką hazardzisty – próbować swoich sił, obstawiając zwycięzcę wyścigu Przebiegłych Wielbłądów.
  • Gry multimedialne po angielsku przygotowane przez Centrum Helen Doron.
  • Stoisko Gigantów Programowania, gdzie pod okiem specjalistów będzie można samodzielnie stworzyć aplikacje i gry.

Rajd Śląska to nie tylko zacięta, sportowa rywalizacja załóg w rajdowych samochodach. Organizatorzy zawodów, we współpracy z partnerami, zadbali także o liczne dodatkowe atrakcje nie tylko dla fanów motoryzacji.

Czołg PT-91 M2, wozy bojowe, ciężarówki, a także inny sprzęt wojskowy będzie można zobaczyć 14 października w sobotę, w strefie militarnej przy Stadionie Śląskim. Dzięki zaangażowaniu WKU w Chorzowie, Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy SA, Rosomaka SA z Siemianowic Śląskich oraz Parku Techniki Wojskowej z Zabrza w strefie rozrywkowej Rajdu Śląska pojawi się wywołujący niemałe emocje sprzęt dużego kalibru. Największą gwiazdą będzie zapewne PT-91 M2. Pod tym kryptonimem kryje się prototyp najnowszego czołgu z gliwickiej fabryki Bumar Łabędy, napędzany silnikiem o mocy 850 KM. Nie zabraknie także sprawdzonego w boju transportera opancerzonego Rosomak. W Chorzowie będzie także można zobaczyć historyczne samochody wojskowe, które zakończyły już swoją służbę w armii. Wśród nich znajdą się m.in. takie pojazdy jak transporter opancerzony BTR-152, klasyczny „Gazik”, czyli GAZ-69, ciężarówka Ził-157 czy Humvee w wersji patrolowej.

Patronat honorowy nad 1 edycją Rajdu Śląska objął Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa. Zawody są współfinansowane z budżetu Województwa Śląskiego. Partnerami imprezy są: Inter Cars (sponsor tytularny Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski), RCU Ubezpieczenia, ibudhaus, AVIA, miasto Mikołów, miasto Żory, Auto Zięba, Stadion Śląski, AZT Events oraz Time4. Organizator imprezy: Automobilklub Ziemi Tyskiej.
Zobacz również

więcej w kategorii: sport

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie