Województwo Śląskie

Aktualności

Kultowe filmy Kazimierza Kutza w nowej odsłonie

„Sól ziemi czarnej” i „Perła w koronie”, najbardziej znane filmy w dorobku Kazimierza Kutza, a jednocześnie jedne z najważniejszych filmów o Śląsku, będziemy mogli wkrótce zobaczyć w nowej, odrestaurowanej wersji


O pracach związanych z rekonstrukcją tych dzieł mówiono podczas konferencji prasowej, w której uczestniczył marszałek Wojciech Saługa, dyrektor Instytucji Filmowej „Silesia Film” Patryk Tomiczek oraz Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

„Nie możemy myśleć o przyszłości, nie pamiętając o tym, co nas zbudowało. Z niepokojem reagowaliśmy na informacje dotyczące złego stanu tych kopii i uznaliśmy, że warto przeznaczyć 200 tysięcy złotych na ich rekonstrukcję. Udało się, mamy już „Sól ziemi czarnej” i chcemy zaprosić na repremierę tego filmu i obejrzenie go w nowej odsłonie” – mówił marszałek Wojciech Saługa.

Powtórna premiera tego filmu odbędzie się 27 listopada br. w kinoteatrze Rialto w Katowicach i wezmą w niej udział aktorzy grający w tym filmie oraz reżyser Kazimierz Kutz. Drugi z filmów „Perła w koronie” będzie gotowy do zaprezentowania w nowej wersji na początku przyszłego roku. Oba filmy rekonstruuje cyfrowo Studio Filmowe KADR.

„To jest żmudna praca, likwidowana jest każda rysa, poprawiany dźwięk i obraz. Pierwotna wersja była w bardzo złym stanie. Obraz był przyciemniony, dziś widzimy jak bardzo poprawi się jakość i ci, którzy widzieli te filmy, będą mogli obejrzeć je w zasadzie od nowa. To filmy utożsamiane z regionem, mówiące o jego przeszłości i tradycji, dlatego tak bardzo zależało nam na zachowaniu ich dla kolejnych pokoleń” – podkreślał Patryk Tomiczek, dyrektor Instytucji Filmowej „Silesia Film”.

Warto przypomnieć, że w sierpniu br. Województwo Śląskie zawarło z Instytucją Filmową „Silesia-Film” w Katowicach umowę w sprawie przyznania instytucji dotacji celowej w wysokości 200 tysięcy zł na realizację zadania „Zakup licencji filmowych do zrekonstruowanych cyfrowo filmów Perła w koronie oraz Sól ziemi czarnej”. W październiku Instytucja Filmowa „Silesia-Film” zawarła umowę ze Studiem Filmowym KADR w Warszawie na pokazy filmów „Sól ziemi czarnej” oraz „Perła w koronie”. Licencja została udzielona na 25 lat i w jej ramach będzie uprawniona do pięciu pokazów rocznie w swoich kinach oraz jednego w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Zobacz również

więcej w kategorii: kultura

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie