Województwo Śląskie

Aktualności

W hołdzie zabitym

Uroczyste obchody 36. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”


Główne uroczystości rozpoczęła (godz. 14.00) msza św. w kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Brynowie. Następnie zebrani przeszli pod Krzyż-Pomnik Górników przy Kopalni „Wujek”, znajdujący się na placu NSZZ Solidarność. Tam odbył się apel poległych oraz złożenie wieńców i kwiatów. Hołd poległym złożył Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Wcześniej (godz. 11.00) odbyła się piąta edycja Biegu Dziewięciu Górników, upamiętniającego zabitych w trakcie pacyfikacji górników. Jak co roku w biegu wystartowało kilkuset uczniów śląskich szkół (część z nich wystąpiła w koszulkach z wizerunkami zastrzelonych górników). Wszyscy biegacze spotkali się u zbiegu ulic Wincentego Pola i Mikołowskiej. Stąd cała grupa, zamkniętą dla ruchu ulicą, skierowała się pod Pomnik Krzyż.

16 grudnia 1981 roku od kul zomowców zginęło dziewięciu górników, a 21 zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego.

Zobacz również

więcej w kategorii: spotkania uroczystości

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie