Województwo Śląskie

STP

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w województwie śląskim - 2015

160 krajów, tysiące bezpłatnych szkoleń, wykładów i debat. 16 listopada rusza ósma edycja największego na świecie wydarzenia promującego świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia oraz podejmowanie biznesowych inicjatyw

Global Entrepreneurship Week to największe na świecie święto przedsiębiorczości, stawiające w centrum uwagi innowatorów, start-upowców i wszystkich tych, którzy swoją działalnością tworzą miejsca pracy, rozwiązują problemy społeczne i ekonomiczne. Celem organizatorów i partnerów przedsięwzięcia jest inspirowanie ludzi na całym świecie do odkrywania swojego przedsiębiorczego potencjału, rozwijania kompetencji i sieci kontaktów.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to inicjatywa wyjątkowa, bo gromadząca instytucje państwowe i pozarządowe, firmy, szkoły i uniwersytety działające wspólnie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Partnerem ŚTP może zostać każdy. Wystarczy zarejestrować na stronie www.tydzienprzedsiebiorczosci.pl przynajmniej jedno bezpłatne wydarzenie (szkolenie, warsztat, konferencję, wykład) tematycznie związane z szeroko pojętą przedsiębiorczością, które odbędzie się między 16 a 22 listopada.

Dzięki takiej formule przedsięwzięcia w listopadzie na chętnych w całej Polsce będzie czekać ponad 2000 bezpłatnych wydarzeń. Część z nich już widoczna jest w wyszukiwarce na stronie internetowej projektu. Organizatorzy wydarzeń mogą liczyć na promocję swojej działalności i uczestnictwo w międzynarodowym ruchu Global Entrepreneurship Week. Na całym świecie w inicjatywę zaangażowanych jest ponad 11 000 organizacji partnerskich.

W tym roku Światowy Tydzień Przedsiębiorczości odbędzie się w naszym kraju już po raz ósmy. Tak wielka skala wydarzenia nie byłaby możliwa bez wsparcia regionalnych koordynatorów, czyli instytucji, które są liderami w promowaniu rozwoju gospodarczego w swoim województwie i które dobrowolnie wspierają idee ŚTP.

Są wśród nich urzędy marszałkowskie (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego), parki techno¬logiczne (Technopark Pomerania, Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy), agencje rozwoju regionalnego (Agencja Rozwoju Pomorza, Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego, Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego, Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego), organizacje pozarządowe (Stowarzyszenie Elbląg Europa, oddziały regionalne Forum Młodych Lewiatan w woj. lubelskim i świętokrzyskim oraz Klub Forum Obywatelskiego Rozwoju w Zielonej Górze) oraz biura coworkingowe (Biuro Warszawska6 w Białymstoku).

„Mówi się, że Polacy nie potrafią ze sobą współpracować, badania wskazują na dramatycznie niski poziom zaufania społecznego w naszym kraju. A jednak przy takich okazjach widać, że także w Polsce zaczynają powstawać trwałe fundamenty tzw. ekosystemu na rzecz przedsiębiorczości. O tym, jak ten ekosystem rozwijać, bazując na najlepszych praktykach z Wielkiej Brytanii, Malty i Stanów Zjednoczonych, porozmawiamy na konferencji inaugurującej ŚTP 17 listopada w Warszawie” – mówi Justyna Politańska, prezes Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

„W Polsce niewystarczająco dobrze wykorzystywany jest potencjał przedsiębiorczości Polaków. Luka przedsiębiorczości, czyli różnica pomiędzy potencjałem a odsetkiem osób pracujących na własny rachunek, należy do najwyższych w Europie. Tegoroczny Światowy Raport Amway na temat przedsiębiorczości analizuje tę lukę poprzez pryzmat kluczowego wymiaru samozatrudnienia – kultury przedsiębiorczości w poszczególnych krajach” – powiedział dr hab. Jacek Klich, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, pracownik Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej.

Raport powstał we współpracy Amway z Uniwersytetem Technicznym w Monachium na bazie badań przeprowadzonych przez Instytut GFK Group w 44 krajach na całym świecie na reprezentatywnej dla danego kraju grupie respondentów, łącznie 49 775 osób.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Gospodarki, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, PARP i Konfederacja Lewiatan. Współorganizatorem wydarzenia jest miasto stołeczne Warszawa. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego po raz trzeci koordynuje obchody ŚTP w regionie.

Partnerami w województwie są takie instytucje jak:

 • Miasto Dąbrowa Górnicza,
 • Uniwersytet Śląski w Katowicach,
 • Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu,
 • Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu,
 • Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach,
 • FISCAL S.C.,
 • Śląski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.,
 • Inkubator Przedsiębiorczości Sp. z o.o.,
 • Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej,
 • SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny Wydział Zamiejscowy w Katowicach,
 • Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej,
 • SPIN-US Sp. z o.o.,
 • Masters of Mental,
 • Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu,
 • Urząd Miejski w Zabrzu, Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości,
 • Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice” Sp. z o.o.,
 • Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej,
 • Politechnika Śląska.

Szczegółowe informacje oraz wykaz wydarzeń w poszczególnych miastach znajdują się na stronach: www.tydzienprzedsiebiorczosci.pl oraz www.unleashingideas.org.Zobacz aktualności

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie