REGULAMIN ŚLĄSKIEJ LIGI ORLIKÓW 2010

I. ORGANIZATOR

Głównym koordynatorem Śląskiej Ligi Orlików 2010, zwanej dalej Ligą, jest Województwo Śląskie, zwane dalej Koordynatorem.

II. CELE LIGI

1. Aktywizacja dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 10-15 lat do prowadzenia aktywnego, sportowego stylu życia oraz stymulowanie postaw fair - play.
  2. Promocja gmin i powiatów regionu śląskiego oraz całego województwa.
  3. Tworzenie pozytywnego klimatu dla inicjatyw oddolnych w gminach i powiatach.
  4. Wspieranie gminnej, powiatowej i wojewódzkiej tożsamości

III. WARUNKI UCZESTNICTWA

Uczestnictwo w Lidze jest bezpłatne. Liga adresowana jest do szkół podstawowych i gimnazjalnych, mających siedzibę w gminach, na terenie których znajduje się boisko typu ORLIK 2012. W Lidze każdą szkołę reprezentować może dowolna ilość drużyn. Liga prowadzona będzie w dwóch kategoriach wiekowych: roczniki 1995 - 1996 i 1998 - 1999. W rozgrywkach uczestniczą chłopcy.

Od jednostek samorządu terytorialnego przystępujących do Ligi wymagane jest pisemne potwierdzenia akceptacji poniższego regulaminu na załączonym formularzu. Jednostka samorządu terytorialnego zobowiązuje się do zapewnienia podczas Ligi: sędziów piłkarskich, ubezpieczenia zawodników, opieki medycznej, oraz transportu drużyn na mecze, turnieje wyjazdowe. Organizator zobowiązuje się do przygotowania regulaminu, listy zgłoszeniowej, harmonogramu gier, promocji Ligi, zapewnienia nagród, medali i pucharów dla najlepszych drużyn, biorących udział w Lidze.

IV. DRUŻYNA, ZAWODNICY, DOKUMENTACJA

Aby wziąć udział w Lidze drużyna szkolna przed przystąpieniem do Ligi jest zobowiązana przedstawić organizatorowi Ligi listę zgłoszeniową. Każdy zawodnik zobowiązany jest do posiadania aktualnych badań lekarskich, zgody rodziców na udział w Lidze, a także legitymacji szkolnej ze zdjęciem w celu weryfikacji danych. Legitymację należy mieć na każdym meczu i okazywać ją na każde żądanie organizatora, sędziego lub opiekuna zespołu przeciwnika. Zawodnik, który nie będzie posiadał przy sobie legitymacji szkolnej nie będzie dopuszczony do gry.
Wszyscy zawodnicy drużyny w miarę możliwości winni posiadać jednolite koszulki, oraz obuwie do gry na sztucznym boisku (tartan lub sztuczna trawa, w zależności od kategorii). Drużyna może liczyć od do 12 zawodników plus jedna osoba dorosła - opiekun drużyny. Zawodnik zgłoszony do Ligi może reprezentować barwy tylko jednej drużyny.

V. BOISKO, PIŁKA, CZAS GRY, SKŁAD I ZMIANY

Gra odbywa się na boisku ORLIK 2012.

Kategoria wiekowa 1995 - 1996 (Gim.):
boisko o wymiarach 26 x 56m, bramka 2 x 5m, piłka nr 5,
5 zawodników w polu + 1 bramkarz, rzut karny z 9m.

Kategoria wiekowa 1998 - 1999 (SP):
boisko o wymiarach 26 x 56m, bramki 2 x 5m, piłka nr 4,
6 zawodników w polu + 1 bramkarz, rzut karny z 6m.
Czas gry wynosi: 2 x 15 minut (przerwa w meczu po zakończeniu pierwszej połowy wynosi 10 minut).

Obowiązują zmiany hokejowe - w wyznaczonej strefie zmian. Gra może być rozpoczęta lub kontynuowana, gdy drużyna liczy minimum trzech zawodników w polu plus bramkarz.

VI. PRZEPISY GRY, KARY

W trakcie Ligi respektuje się przepisy Polskiego Związku Piłki Nożnej z wyjątkami:

• Nie obowiązuje przepis o „spalonym"
  • Zawodnik wprowadza piłkę do gry w ciągu 4 sekund
  • Odległość zawodników drużyny przeciwnej od piłki przy stałych fragmentach gry wynosi 4m (SP), 5m (Gim.)
  • Wznowienie gry od bramki wykonuje tylko bramkarz (nogą bądź ręką) w obrębie własnej połowy
  • Piłka z rzutu od bramki nie może bezpośrednio przekroczyć linii środkowej
  • Jeżeli piłka z rzutu od bramki przekroczy bezpośrednio linię środkową to drużyna, która nie popełniła przewinienia wykonuje rzut wolny pośredni z linii środkowej boiska. W tym przypadku nie obowiązuje przepis o „prawie korzyści"
  • Wznowienie gry z autu wykonywane jest nogą
  • Za przewinienia polegające na upomnieniu (żółta kartka) stosuje się kary wychowawcze - wykluczenia czasowe na 2 lub 5 min., w zależności od rodzaju przewinienia
  • W przypadku wykluczenia zawodnika (kartki czerwonej) zespół gra w osłabieniu 5 min., a po ich upływie wprowadza zawodnika innego niż ukarany wykluczeniem
  • Czerwona kartka powoduje wykluczenie zawodnika z gry do końca meczu, a w przypadku wybitnie niesportowego zachowania zakazem gry w następnym meczu lub w drastycznych przypadkach wykluczeniem zawodnika z całej Ligi
  • Przy 3 wykluczeniu czasowym - ż. k., następuje wykluczenie całkowite - cz. k., i może wejść inny zawodnik po 5 min.
  • Gdy drużyna grająca w osłabionym składzie na skutek czasowego wykluczenia zawodnika straci bramkę, zawodnik ukarany karą minutową ma automatycznie prawo powrotu na boisko.
  • W przypadku straty bramki przez drużynę grającą w niepełnym składzie na skutek wykluczenia zawodnika (czerwona kartka) - drużyna może wprowadzić do gry zawodnika innego niż zawodnik ukarany wykluczeniem
  • Obuwie: korkotrampki, trampki.

VII. ZASADY Rozgrywek i  PUNKTACJI

Na szczeblach gminnym, powiatowych, regionalnym będą odbywać się turnieje mające wyłonić mistrza - gminy, powiatu, regionu. Do fazy finałowej awansują tylko zwycięzcy regionów.

Drużyna za zwycięstwo otrzymuje 3 punkty, za remis 1 punkt, za porażkę 0 punktów

O kolejności w Lidze decyduje:

Po pierwsze: liczba zdobytych punktów
Po drugie: wynik bezpośredniego meczu między zainteresowanymi drużynami
Po trzecie: lepsza różnica bramek ze wszystkich spotkań rozegranych w Lidze
Po czwarte: większa liczba zdobytych bramek
Po piąte: rzuty karne pomiędzy zainteresowanymi drużynami

W wypadku równej ilości punktów więcej niż dwóch zespołów tworzona jest „mała tabela". Pod uwagę bierze się tylko mecze pomiędzy zainteresowanymi zespołami (punkty, różnica bramek i zdobyte bramki). W przypadku równej ilości punktów i bramek w bezpośrednim meczu lub „małej tabeli" o miejscu w grupie decyduje losowanie.

W fazie finałowej spotkają się zwycięzcy czterech regionów: Południowego, Północnego, Środkowego, Zachodniego. Drogą losowania, które odbędzie się w dniu rozgrywania finału, wyłonione zostaną pary półfinałowe. Zwycięzcy zmierzą się w finale. Przegrani w meczu o 3. miejsce.

Czas gry meczów finałowego i o 3. miejsce podobnie jak meczów półfinałowych wynosi: 2 x 15 minut. W razie remisu wykonywane będą rzuty karne. W pierwszej serii po pięć rzutów karnych (drużyny wykonują je na przemian). W przypadku nierozstrzygnięcia rozpocznie się druga seria - po pięć rzutów karnych (drużyny wykonują je na przemian). Gdyby to nie przyniosło skutku drużyny na przemian wykonywać będą po jednym rzucie karnym do momentu wyłonienia zwycięzcy meczu.

W spornych sytuacjach Koordynator zastrzega sobie własną interpretację regulaminu.