Historii Dożynek Wojewódzkich

W roku 2000 z inicjatywy Śląskiej Izby Rolniczej doszło do współdziałania samorządu rolniczego z Zarządem Województwa Śląskiego w zakresie organizacji dożynek o charakterze wojewódzkim. Intencją pomysłodawców przedsięwzięcia jest coroczna prezentacja innego subregionu województwa.

Pierwszym gospodarzem Dożynek Wojewódzkich była Gmina Suszec w Powiecie pszczyńskim, (Dożynki odbyły się 24 września 2000 r.), natomiast w roku 2001 tę zaszczytną funkcję pełniła Gmina Istebna w Powiecie cieszyńskim (Dożynki odbyły się 9 września 2001 r.)
Dożynki w Gminie Istebna miały charakter ekumeniczny i transgraniczny.
W roku 2002 III Dożynki Wojewódzkie odbyły się w Raciborzu w dniu 22 września.
W programie pojawiły się nowe atrakcje: Festiwal Producentów Żywności "Raciborskie Kulinaria - Euroregion od kuchni", a także targi rzemiosła spożywczego: polskiego i czeskiego, połączone z możliwościami degustacji potraw regionalnych. W roku 2003 gospodarzem IV Dożynek Województwa Śląskiego była Gmina Gilowice w Powiecie żywieckim. Dożynki odbyły się 14 września.

Jak wskazuje doświadczenie, współdziałanie Zarządu Województwa z samorządem powiatowym i gminnym oraz Śląską Izbą Rolniczą przy organizacji Dożynek Wojewódzkich, doskonale służy pokazaniu dorobku materialnego i kulturowego środowiska rolniczego i obszarów wiejskich Dożynki Województwa Śląskiego są też doskonałą okazją do promocji gminy i powiatu oraz prezentacji ich osiągnięć. Impreza służy też integracji środowisk.

Intencją Zarządu Województwa i Śląskiej Izby Rolniczej jest kontynuowanie w roku bieżącym inicjatywy w tym zakresie. Tegoroczne V Dożynki Województwa Śląskiego odbędą się w Gminie Ogrodzieniec w Powiecie zawierciańskim w dniu 29 sierpnia.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice