"Chopinowi"

"Chopinowi" Jerzego Dudy-Gracza to pierwsza na świecie ekspozycja prezentująca całą twórczość Fryderyka Chopina w malarskiej interpretacji. Wystawa, na którą złoży się 280 prac Dudy-Gracza, prezentowana będzie w specjalnie wzniesionym pawilonie wystawienniczym na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Projekt odbywać się będzie w okresie od 1 lipca do 20 październia 2005 i, jak planują władze Stolicy, stanie się jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Warszawy w przyszłorocznym sezonie turystycznym. Wystawa (multimedialna projekcja) prezentowana będzie wcześniej podczas Światowej Wystawy EXPO 2005 w Japonii, a informacje o jej realizacji znajdą się w "Polskim kalendarzu imprez kulturalnych" Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Polskiej Organizacji Turystyki. Ekspozycja będzie także imprezą towarzyszącą XV Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Fryderyka Chopina.

Honorowy patronat nad ekspozycją prof. Jerzego Dudy-Gracza sprawuje Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Przewidwywalny udział zwiedzających wystawę - 1000000 osób.

Projekt zainicjuje nadzwyczajny koncert chopinowski, którego realizacja odbędzie się w sali Filharmonii Narodowej w dniu 30 czerwca 2005 roku. Transmisję z koncertu przeprowadzi TVP.

Źródło: Fundacja Conspero

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice