Laureaci "Złotej Maski" 


Janusz Radek
- po raz pierwszy pojawił się na scenie podczas "Olsztyńskich Spotkań Zamkowych z Poezją", gdzie zdobył I nagrodę. Swoje fascynacje tym gatunkiem piosenki rozwijał już podczas studiów historycznych na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest laureatem III nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. współtworzył scenę amatorską Kabaretu "Zielone Szkiełko". Kilka lat temu można go było oglądać w koncercie "Kraina Łagodności" podczas Festiwalu Piosenki w Opolu. Jego zainteresowania muzyczne nie ograniczają się tylko do jednej stylistyki. Z muzykiem - Piotrem Zanderem (zespół "Lombard") oraz tekściarzem - Andrzejem Mogielnckim zrealizował projekt ZANDERHAUS, uwieńczony płytą "36,6" (1998r.). 

Barbara Lubos-Święs - absolwentka PWST we Wrocławiu na Wydziale Aktorskim i Pantomimicznym. W 1995 roku laureatka Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, uczestniczka Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lublinie. Po studiach podjęła pracę w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Ważniejsze role to: Conchita w "Oceanie Niespokojnym", Siostra Leo w "Nunsense", Elżbieta Bam w "Tango Oberiu 1928" (nagroda na Festiwalu Sztuk Dramatycznych w Zabrzu), Pokojówka w "Wieczorze kawalewskim", Maria w "Wieczorze Trzech Króli", Alibech w "Decameronie", Irina w "Trzech siostrach", Edyta Stein w spektaklu "Kamień - rzecz o Edycie Stain". 
Od dwóch sezonów związana  z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu. 

Bartłomiej Wyszomirski - ukończył Wydział Reżyserii w krakowskiej PWST (1996). Do jego najważniejszych realizacji należą: "Cena" - A.Miller (Kraków), "Kto się boi Wirginii Woolf" - E.Albee (Opole), "Matka" - S.I.Witkiewicz (Opole), "Tragedia szkocka" - wg."Makbeta" - W.Szekspir (Zakopane), "Arsenał zjaw" - wg "Gigantów z Gór" - L.Pirandello (Zakopane), "Nasze miasto" - T.Wilder (Gdańsk).
Laureat III-ciej nagrody w Konkursie na najlepszą realizację dramatu Szekspira (Gdańsk 1998).

Marek Kuczyński - absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, jest kompozytorem młodego pokolenia, specjalizującym się w muzyce filmowej i teatralnej. Swobodnie porusza się po wielu stylach, od muzyki symfonicznej i kameralnej do jazzu. Jest autorem muzyki do filmów fabularnych, m.in. "Cudze szczęście" Mirosława Borka (nagroda za najlepszą muzykę na XXIII Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni), "Kamień na kamieniu" Ryszarda Bera wg powieści Wiesława Myśliwskiego, a także ponad 40 filmów dokumentalnych. Wśród kompozycji pisanych dla teatru, nagrodą Wojewody Pomorskiego w 1998r. została wyróżniona muzyka do spektaklu "Wynalazek miłości" Stopparda w reż. K.Babickiego (Teatr Wybrzeże w Gdańsku). Jest też laureatem I nagrody w konkursie na Hejnał Tysiąclecia w Gdańsku.

Zofia "Janina" Niesobska-Paradowicz - choreograf, reżyser ruchu, solistka baletu Teatru wielkiego w Łodzi. Twórca i kierownik pierwszej w Polsce grupy baletowej tańca rozrywkowego i współczesnego LE SOLEI. Wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, Telewizyjnej i Filomowej. Autorka choreografii i reżyser wielu przedstawień muzycznych w kraju i za granicą. Zrealizowała również wiele rewiowych widowisk telewizyjnych. Współpracowała z wybitnymi choreografami, m.in. Kurtem Joosem, Erichem Walterem i Borisem Ejfmanem. Do jej ważniejszych realizacji scenicznych należą m.in.: "Jezioro łabędzie" P.Czajkowskiego (Teatr Wielki w Łodzi), "Pan Twardowski" L.Różyckiego (Teatr Wielki w Łodzi), "Black Duder T.Wiliamsa (Niemcy), "Bal w Straussa" J. Straussa (Francja), "Bal maskowy" G.Verdiego (Teatr Wielki w Warszawie).
Jej ostatnimi realizacjami są choreografie przygotowane do"Ptasznika z Tyrolu" w Teatrze Muzycznym w Łodzi i Teatrze Muzycznym w Gliwicach oraz do "101 dalmatyńczyków" w Teatrze Muzycznym w Gliwicach. 

Jerzy Kalina - ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego twórczość plastyczna koncentruje się wokół sztuki performance; jest autorem instalacji przedstawianych w salach muzeów i galeriach, a także monumentalnych akcji o charakterze obrzędowym i rytualnym rozgrywających się w przestrzeniach miast lub krajobrazie naturalnym. 
Uprawia scenografię teatralną, rzeźbę, jest także twórcą filmowym. Był m.in. autorem scenografii "Wariata i zakonnicy" (Krzysztofory, Kraków 1992), "Sanatorium pod klepsydrą" Schultza (prapremiera  w Theater Cai w Tokio, 1994). Współpracował z Ewą Wycichowską przy powstaniu spektaklu "Gaude Mater - Requiem polskie" do muzyki Wojciecha Kilara (Teatr Tańca w Poznaniu, 1995). 
Ostatnie prace teatralne to scenografia do trzech sztuk Tadeusza Różewicza w reż. Kazimierza Kutza  - "Kartoteki" (1999) i "Na czworakach" (2001) w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz spektaklu "Spaghetti i miecz" (2000) w Teatrze Starym w Krakowie. Zrealizował także dwa przedstawienia autorskie "Pielgrzymi i tułacze" oraz "Kapituła".
Otrzymał nagrodę Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1977), Nagrodę Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarność" (1984), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za Najciekawsze Wydarzenie Muzealne roku 1990.

Teatr Banialuka jest jednym z najstarszych teatrów lalek w Polsce i jednym z najbardziej znanych w kraju i na świecie. Plastyczny rodowód teatru na wiele dziesięcioleci zadecydował o artystycznym obliczu Banialuki. Kształtowali go przede wszystkim artyści krakowskiej ASP: Jerzy Zitzman, Zenobiusz Zwolski i Andrzej Łabiniec, a także inni zaproszeni do współpracy plastycy. Ze swoimi przedstawieniami Banialuka odwiedziła kilkadziesiąt krajów świata, wśród nich Japonię, Chile i Stany Zjednoczone. Uczestniczyła w najbardziej prestiżowych festiwalach teatralnych, m.in. w Edynburgu, Awinionie, Cividale, Nowym Jorku i Charleville-Mezieres. Zdobyła wiele najwyższych nagród i wyróżnień na najbardziej renomowanych przeglądach. Teatr uczestniczy w projektach międzynarodowych, m.in. realizując spektakle oraz warsztaty teatralne i kursy mistrzowskie, jest też od 1966 roku organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek, jednego z najważniejszych przeglądów lalkarskich świata.