100-Lecie Powstań Śląskich w Pszczynie

 graf. Urząd Miejski w Pszczynie graf. Urząd Miejski w Pszczynie
Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zapraszają 16 czerwca do Pszczyny na inaugurację obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich

Uroczystości związane z obchodami 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich rozpoczną się od polowej mszy św. na łące przy Muzeum Zamkowym. Liturgię celebrować będzie Arcybiskup Katowicki Wiktor Skworc. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przemaszerują na pszczyński rynek.

Od 12:00 w Parku Zamkowym rozpocznie się piknik rodzinny. Będzie można oglądać sprzęt, którym dysponują służby mundurowe. Swój udział zapowiedzieli m.in. przedstawiciele wojska, policji oraz straży pożarnej. Jedną z atrakcji ma być czołg z zakładów Bumar z Gliwic, Rosomak z Siemianowic oraz wozy bojowe i samochody zadaniowe

O 15:00 na rynku rozpocznie się widowisko historyczne „100-lecie Powstań Śląskich” przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych i Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Pszczyny z gościnnym udziałem grup rekonstrukcyjnych z naszego regionu. Kolaż historyczny odnosić się będzie do wszystkich powstań śląskich, a także plebiscytu. Jedna ze scen przypomni okres przyłączenia Śląska do macierzy. Na pszczyńskim rynku powstała już replika bramy powitalnej z 1922 roku, przez którą przemaszerują oddziały wojska.

Wydarzenie objęte zostało Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatami Honorowymi Ministra Obrony Narodowej i Marszałka Województwa Śląskiego.

Program:

  • 11:00 - 12:30 (Park Zamkowy) Festiwal i Konkurs Latawców w barwach narodowych i śląskich
  • 12:00 - 19:00 (Park Zamkowy) Prezentacje wojskowe, służb mundurowych oraz sprzętu militarnego
  • 13:00 (tarasy Muzeum Zamkowego) Uroczysta msza polowa
  • 14:00 (Park Zamkowy) Wkopanie okolicznościowego dębu z okazji 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich
  • 14:20 (Rynek) Oficjalne rozpoczęcie uroczystości i parada służb mundurowych
  • 15:30 - 18:00 (Rynek) Widowisko historyczne „100-lecie Powstań Śląskich”

Linki do stron zewnętrznych
100-Lecie Powstań Ślaskich w Pszczynie