Herb Województwa Śląskiego na kolekcjonerskiej monecie

Dla podkreślenia znaczenia wejścia Polski do UE, w roku 2004 Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję monet kolekcjonerskich z cyklu "Herby Województw". Co miesiąc wprowadzana jest do obiegu moneta z wizerunkiem herbu kolejnego województwa
Dzisiaj w Sali Sejmu Śląskiego odbyło się wprowadzenie do obiegu monety z herbem Województwa Śląskiego. Uroczystego odsłonięcia monety dokonał Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Leszek Balcerowicz. W okolicznościowym spotkaniu, którego gospodarzem był Dyrektor Oddziału NBP w Katowicach Rudolf Wilkus, uczestniczyli m.in. Marszałek Województwa Śląskiego Michał Czarski, Wojewoda Lechosław Jarzębski, Metropolita Katowicki ksiądz arcybiskup Damian Zimoń, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Zbigniew Wieczorek oraz ksiądz Tadeusz Szurman – Biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP. Salę Sejmu Śląskiego wypełnili przedstawiciele lokalnych samorządów, reprezentanci środowisk gospodarczych, młodzież szkolna i liczni dziennikarze. Profesor Leszek Balcerowicz wygłosił wykład pt. „Znaczenie wejścia Polski do Unii Europejskiej”. Wspominając o politycznych i społecznych korzyściach z akcesji, prezes NBP skoncentrował się na ekonomicznych przesłankach przemawiających za słusznością wstąpienia Polski do UE. „Sam fakt członkostwa nie wystarczy. Potrzebna jest dyscyplina budżetowa i nie uleganie naciskom zmierzającym do jej rozluźniania" – przekonywał profesor Balcerowicz wskazując na zagrożenia płynące z powiększania się długu publicznego, który w Polsce rośnie szybciej niż PKB. Do głównych szans na rozwój kraju oraz korzyści, wynikających z naszego wstąpienia do UE prezes NBP zaliczył:
  • wzrost ekonomicznej wiarygodności Polski skutkujący m.in. niższym oprocentowaniem zaciąganych kredytów,
  • zwiększony napływ funduszy strukturalnych przy uwzględnieniu zasady, iż "takie środki jakie projekty",
  • możliwość działania na jednolitym rynku w skali globalnej,
  • perspektywę wprowadzenia euro po spełnieniu kryteriów z Mastricht.
Wprowadzenie do Polski euro będzie dla naszej gospodarki nader korzystne, bowiem zachęci inwestorów do lokowania u nas nowych przedsięwzięć, ułatwi wymianę handlową z Europą i światem oraz wyeliminuje ryzyko związane z wahaniem kursu złotego. Profesor wspomniał o swoich rozmowach z japońskimi przemysłowcami, którzy dopytywali się kiedy euro zawita do Polski uzależniając od tego swoje przyszłe inwestycje w Europie. Prezes NBP akcentował potrzebę ograniczania subsydiowania przedsiębiorstw oraz pomocy publicznej. Środki na subsydia pochodzą głównie z podatków, których wzrost nie służy rozwojowi przedsiębiorczości. "Nie znam kraju, który ucierpiał z powodu zaostrzenia dyscypliny fiskalnej" – mówił profesor. O przyszłości polskiej gospodarki decydować będzie w znacznym stopniu rozwój sektora usług. "Usługi to nasza największa szansa. Należy usuwać wszelkie bariery ograniczające rozwój tego sektora" – przekonywał Leszek Balcerowicz. Na zakończenie swojego wykładu prezes NBP złożył gratulacje gospodarzom województwa śląskiego za bardzo dobre efekty dotychczasowego rozwoju regionu. Śląsk zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem udziału w tworzeniu PKB a 15% zagranicznych inwestycji w Polsce zlokalizowano w tym województwie. Profesor był pod wrażeniem znacznej poprawy zdrowotności mieszkańców Śląska, pięciokrotnym wzrostem ilości studentów wyższych uczelni oraz kolosalną poprawą stanu środowiska naturalnego. Dziękując prezesowi NBP za osobisty udział w uroczystości, marszałek Michał Czarski omówił znaczenie wprowadzenia monety z wizerunkiem herbu województwa śląskiego dla skutecznego promowania naszego regionu. Wydział Promocji Regionu, Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego przygotowuje projekty konkursów oraz imprez promujących gospodarczy, naukowy i kulturalny potencjał naszego regionu, w których moneta będzie pełnić rolę honorowej nagrody. Prestiżowy charakter monety posłuży również do organizacji przedsięwzięć charytatywnych. Moneta będzie przedmiotem licytacji, z których dochód będzie wspierał wszelkie cele dobroczynne. "Jestem głęboko przekonany, że wykorzystanie monety do takich celów sprawi, iż w tym chłodnym, metalowym krążku pojawi się ciepło i życie. W sercach i umysłach ludzi, do których przy różnych okazjach dotrze ta moneta utrwali się przekonanie, iż wykazując troskę o losy mieszkańców naszego regionu zrobili coś dobrego i pożytecznego. I właśnie w tym kryje się rola monety, którą dzisiaj serdecznie witamy w naszym województwie" – mówił marszałek Michał Czarski. Uroczystość odsłonięcia nowej monety zakończyła się ogłoszeniem wyników gimnazjalnego konkursu na projekt graficzny śląskiej monety Euro. Pierwszą nagrodę z rąk profesora Leszka Balcerowicza odebrała Wioletta Czudaj z Gimnazjum w Kochanowicach. Zwycięski projekt przedstawia wizerunek katowickiego Spodka otoczonego pierścieniem unijnych gwiazdek.
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Nową monetę z wizerunkiem herbu Województwa Śląskiego zaprezentował Prezes NBP prof. Leszek Balcerowicz  Jeden z pierwszych egzemplarzy monety otrzymał marszałek Michał Czarski  „Wykorzystanie monety dla promocji regionu sprawi, iż w tym chłodnym, metalowym krążku pojawi się ciepło i życie”  „Nie znam kraju, który ucierpiał z powodu zaostrzenia dyscypliny fiskalnej” – przekonywał profesor Balcerowicz.  Nagrodzeni w konkursie plastycznym „Śląskie euro”. Z lewej laureatka pierwszej nagrody Wioletta Czudaj z Gimnazjum w Kochanowicach.  Herb Województwa Śląskiego na monecie o nominale 2 zł.  W promocję monety włączyli się dziennikarze.



 


tagi: