O projekcie

Pierwszy krój pisma powstający na potrzeby władz samorządowych

Silesiana to pierwszy i jedyny w Polsce krój pisma powstający na potrzeby władz samorządowych, reprezentujący Śląsk poprzez charakterystyczne cechy wizualne pisma - nośnika wszelkiej wiedzy i informacji. Współczesna technologia w postaci cyfrowego fontu, zawierającego znaki alfabetyczne wszystkich języków europejskich sprzyja naszej integracji i komunikacji, jednocześnie wykazując cechy wyróżniające naszą regionalną tożsamość. Miejmy nadzieję, że światła inicjatywa i wsparcie władz samorządowych pozwolą tym dwóm projektantom oprócz pisma okazjonalnego, ozdobnego, powstałego na potrzeby reprezentacyjnej korespondencji, stworzyć też powszednią, dziełową wersję pisma we wszystkich jego odmianach.

Projekt został przedstawiony do oceny światowym autorytetom w dziedzinie projektowania pism. Autorzy oczekują recenzji oficjalnych. Oceny nieoficjalne, po przejrzeniu rysunków ?i projektów wstępnych, są bardzo wysokie. Specjaliści podkreślają innowacyjne zabiegi strukturalne w budowie łuków, w zakończeniach liter, w rysunku cyfr i znaku "&", w proporcjach wersalików, w alternatywnych wersjach liter ozdobnych.

Projekt intryguje - zachowując cechy historyczne jest całkowicie innowacyjny, do tego stopnia, że kreatywność twórców zmusza znudzonych wyjadaczy do próśb:

- Zostaw mi te szkice, to świetny pomysł, chciałbym jeszcze to obejrzeć...

Silesiana prezentuje projekt partnerski kaligrafa i projektanta pism "sprzed ery digitalnej" - jak określa siebie Henryk Sakwerda oraz Artura Frankowskiego - projektanta i typografa, używającego narzędzi cyfrowych.

Melanż historii i współczesności dokonuje się w warstwie konceptualnej, konstrukcyjnej i realizatorsko-warsztatowej. Jednocześnie pokazujemy odmienne sposoby projektowania obu twórców, udostępniając publiczności przykłady ich indywidualnych działań. Ewa Satalecka