Komunikacja

LOTNISKO

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Pandemia koronawirusa, która wywoła największy kryzys w historii branży lotniczej, w latach 2020-2021 zahamowała prognozowany wzrost przewozów pasażerskich. W 2020 roku z siatki połączeń Katowice Airport skorzystało 1,44 mln podróżnych, a w 2021 roku 2,32 mln. Miniony rok stał pod znakiem odbudowy przewozów pasażerskich, w Pyrzowicach odnotowano 4,42 mln pasażerów. Prognoza na 2023 rok zakłada obsłużenie ponad 5 mln podróżnych, co będzie najlepszym wynikiem w historii Katowice Airport. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i regionalnym w przewozach komercyjnego cargo.

DROGI

Województwo Śląskie posiada najbardziej gęstą sieć dróg ekspresowych w kraju. Zakończenie prac związanych z budową autostrady A-4 w naszym regionie zapewniło także szybką i bezkolizyjną podróż zarówno na zachód, w kierunku Opola, Wrocławia, jak i wschód, w kierunku Krakowa.

Budowana Drogowa Trasa Średnicowa, łącząca miasta Aglomeracji Górnośląskiej, już wkrótce pozwoli na skrócenie podróży pomiędzy największymi ośrodkami centralnej części regionu. Dzięki gruntownej modernizacji drogi z Cieszyna do Bielska-Białej i dalej do Żywca, ułatwiony jest dojazd do najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych Beskidów.

KOLEJ, TRANSPORT AUTOBUSOWY

Podróż pociągiem InterCity  z Warszawy do stolicy regionu - Katowic zajmuje niewiele ponad dwie godziny. Częste i szybkie połączenia Warszawa-Katowice pozwalają zarówno turystom, jak i biznesmenom w sposób wygodny zaplanować pobyt u nas. Katowice posiadają bezpośrednie połączenia kolejowe z takimi miastami, jak: Berlin, Wiedeń, Budapeszt, Bratysława, Praga, Moskwa, Hamburg. Liczne linie autobusowe obsługują zarówno połączenia krajowe, jak i zagraniczne, ze szczególnym uwzględnieniem tras do Niemiec, Londynu, Paryża czy Brukseli.