Turystyka aktywna

Zapraszamy w Beskid Śląski i Żywiecki - pasma górskie położone w południowej części województwa. Beskidy są wymarzonym miejscem do uprawiania sportów narciarskich. Na amatorów „białego szaleństwa" czeka kilkaset stoków zjazdowych, z których większość jest sztucznie naśnieżana i oświetlona. W sezonie zimowym funkcjonuje tu ponad 150 wyciągów narciarskich oraz kilka kolejek linowych - gondolowa na Szyndzielnię w Bielsku-Białej, krzesełkowe na Skrzyczne w Szczyrku i Czantorię w Ustroniu oraz linowo-szynowa na górę Żar.

W Szczyrku - najpopularniejszym ośrodku sportów zimowych - dostępnych jest 60 km tras zjazdowych, w większości posiadających homologację FIS. Świetne warunki do uprawiania narciarstwa panują także w: Korbielowie, Brennej, Ustroniu, Istebnej oraz w Wiśle, gdzie mieszka Adam Małysz, mistrz świata i triumfator Pucharu Świata w skokach narciarskich. Na stokach urokliwych Beskidów spotkać można wielu miłośników nowych rodzajów narciarstwa: funcarvingu i ski-alpinizmu.  

Beskidy latem są idealnym miejscem na uprawianie turystyki pieszej. Piękne krajobrazy, nieskazitelna przyroda, sieć znakowanych szlaków turystycznych oraz liczne schroniska to atuty naszych gór. W Beskidach działa wiele hoteli, pensjonatów i prywatnych kwater o wysokim standardzie i przystępnej cenie.

Północna część województwa to tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie wapienne ostańce, bramy skalne i iglice tworzą idealne warunki do uprawiania wspinaczki skałkowej, a liczne jaskinie stanowią prawdziwy raj dla grotołazów. Nad głowami wędrujących turystów pojawiają się kolorowe skrzydła lotni i paralotni.

Jura, bo tak zwyczajowo nazywa się Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, to również wyśmienite tereny do jazdy rowerowej. Liczne ścieżki przygotowane z myślą o amatorach dwóch kółek pozwalają na aktywne korzystanie z uroków tej części regionu.

Beskidy i Jura to miejsca dobrze znane także amatorom sportów ekstremalnych, takich jak: paintball, jazda na quadach czy skoki na bungee.

Jezioro Żywieckie i Międzybrodzkie oraz zbiorniki Czaniec i Poraj odwiedza wielu miłośników sportów wodnych i wypoczynku nad wodą.

Linki do stron zewnętrznych
Wiślana Trasa Rowerowa