O projekcie

Cele, sektor

Sektor motoryzacyjny

Województwo Śląskie jest regionem, w którym przemysł motoryzacyjny odgrywa znaczącą rolę w gospodarce.

W regionie pracuje w sumie ok. 44000 osób, wobec ok. 150000 pracowników branży w całej Polsce.

W przemyśle motoryzacyjnym w województwie śląskim zatrudnionych jest ok. 38000 osób, a wliczając podwykonawców, dostarczających produkty dla sektora szacuje się, że w województwie w tym sektorze pracuje w sumie ok. 44000 osób, wobec ok. 150000 pracowników branży w całej Polsce. Oznacza to, że w regionie skoncentrowana jest niespełna trzecia część krajowego przemysłu motoryzacyjnego.

Lokalizacja dużych zakładów wytworzyła sytuację, że w województwie powstało silne zaplecze dostawców z sektora MŚP wytwarzających produkty dla przemysłu motoryzacyjnego. W regionie zlokalizowany jest również znaczna ilość jednostek badawczo-rozwojowych i uczelni wyższych, których potencjał może zostać wykorzystany przy realizacji wspólnych przedsięwzięć gospodarczych.

Czym jest Automotive Silesia Region?

Głównym celem projektu realizowanego przez Wydział Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach jest wzmocnienie powiązań sfery nauki i biznesu branży motoryzacyjnej.  Adresatem projektu są przedsiębiorstwa, które myślą o nawiązaniu współpracy z naukowcami, oraz naukowcy, którzy szukają partnera gospodarczego do wspólnych projektów.  W województwie śląskim dostrzegamy unikalne szanse współpracy sfery nauki i biznesu sektora motoryzacyjnego.

Współpraca z nauką gwarantuje transfer wiedzy na wysokim poziomie adekwatnej do potrzeb przedsiębiorców. Wiedza uzyskana przez instytucje naukowe od przedsiębiorców może przyczynić się do efektywnej komercjalizacji technologii. Odbiorcy projektu nabędą umiejętność współpracy przekładającej się potencjalnie na wspólne projekty badawczo-wdrożeniowe, co przyczyni się do podniesienia atrakcyjności regionu z korzyścią dla mieszkańców regionu.

Jak połączyć siły nauki i biznesu?

Polityka zrównoważonego rozwoju wymaga wspólnych i zdecydowanych działań ze strony małych i średnich przedsiębiorstw, jednostek badawczo-rozwojowych, uczelni wyższych oraz samorządów. W ramach projektu chcemy zwrócić uwagę na społeczne i gospodarcze aspekty funkcjonowania sektora motoryzacyjnego w województwie śląskim we współpracy z przedstawicielami środowisk naukowych. Pragniemy poruszyć kwestię m.in. ochrony środowiska, logistyki, produkcji pojazdów elektrycznych, a także rozwoju wysoko wykwalifikowanych kadr.

W ramach projektu przewiduje się aktywne działania, przy czym nacisk zostanie położony na spotkania warsztatowe i konferencje prowadzone przez krajowych i zagranicznych ekspertów.

Zaproszeni przez nas specjaliści udzielą niezbędnych informacji, w każdym z tematów będących przedmiotem projektu.

Kto skorzysta?

  • przedsiębiorstwa, a przede wszystkim sektor małych i średnich przedsiębiorstw,
  • pracownicy uczelni wyższych i jednostek badawczo-rozwojowych.
  • mieszkańcy,
  • gminy i samorządy lokalne.