Modernizacja Stadionu Śląskiego

Od lipca 2015 dwie kamery przesyłały do sieci zdjęcia z montażu zadaszenia Stadionu Śląskiego. Teraz można zobaczyć film pokazujący prace w przyspieszonym tempie.

Podczas operacji, zwanej popularnie BIG LIFT zamontowano ponad 800-tonową konstrukcję na wysokości ok. 28 m. Konstrukcja linowa zadaszenia składa się z 40 lin promieniowych górnych i 40 lin promieniowych dolnych, 320 lin wieszaków, łączących górne i dolne liny, 40 stalowych łączników i 8 lin tworzących pierścień wewnętrzny rozciągany. Całkowita długość lin wynosi ok. 11 km. Powierzchnia poliuretanowego pokrycia dachu to blisko 43 tys. mkw. Masa konstrukcji z pokryciem to ponad 830 ton. Podniesienie konstrukcji linowej dachu polegało na jednoczesnym podciągnięciu każdej z 40 lin napinających wiązary radialne przy pomocy siłowników, wpięcia do pierścieni ściskanych stadionu na poziomie ok. 50 m oraz lin nośnych na poziomie 30 m.

Wkrótce na zadaszeniu będzie zamontowany system monitoringu obciążenia konstrukcji. Jest to istotne z punktu widzenia oceny prawidłowości pracy konstrukcji w trakcie jej eksploatacji, a w szczególności pracy w warunkach ekstremalnych, tj. w okresie zimowym lub przy ponadnormatywnych opadach śniegu i wichurach.

Linki do stron zewnętrznych
Modernizacja Stadionu Śląskiego - strona www

Filmy