Celująco promują zdrowie
30 szkół z regionu potwierdziło certyfikaty Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie
„Wyrażam głębokie uznanie dla szkół ze Śląska za osiągnięcia w promocji zdrowia. Cieszę się, że tak wiele placówek jest konsekwentnych w realizacji tej idei” – tak Maria Sokołowska, krajowy konsultant Programu, podsumowała wkład województwa w rozwój tego ruchu podczas uroczystości wręczenia certyfikatów dla najlepszych szkół w regionie.
„Zdrowie rozumiemy całościowo. Ma ono cztery wymiary: fizyczny, psychiczny, społeczny i duchowy, które powinny być w harmonii. W ramach programu uczyliśmy się jak promować zdrowy styl życia, jak uczyć umiejętności życiowych i jak dawać ten psychiczny zastrzyk na całe życie” - powiedziała Bożena Bucka, dyrektor Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego "Metis".
Obecnie w regionalnej sieci działa 91 szkół i placówek. Promują one zdrowie jako element programu nauczania. Współdziałają także w tej dziedzinie z rodzicami i społecznością lokalną. Zgodnie z ideą organizatorów szkoła jest środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa oraz się bawi. Jest więc miejscem, w którym uczniowie mają nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinni dobrze się czuć. Przygotowuje również młodych ludzi do dorosłego życia, w tym do dokonywania właściwych wyborów. W organizacji pracy zdrowej szkoły duży nacisk kładzie się na współpracę ze środowiskiem lokalnym.
Certyfikat przynależności do krajowej sieci jest uhonorowaniem podjętego wysiłku przez najlepsze szkoły. Muszą on przejść drogę, począwszy od okresu kandydackiego, po przyjęcie do śląskiej sieci. Działalność szkół jest monitorowana, a przyznany certyfikat sieci krajowej należy potwierdzać.
Koordynatorem programu jest Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny "Metis".