„Harfy Papuszy”

Poemat opiewający miłość do świata i natury
Z okazji Międzynarodowego Dnia Romów w Filharmonii Śląskiej odbył się koncert „Harfy Papuszy” Jana Kantego Pawluśkiewicza. Jego inicjatorami byli Marszałek Województwa Śląskiego i Stowarzyszenie Romów w Polsce. Katowicki koncert był jedynym tej rangi wydarzeniem kulturalnym w Polsce uświetniającym Międzynarodowy Dzień Romów i 15 lecie działalności tego Stowarzyszenia w naszym kraju. Pomysł jego zorganizowania zrodził się podczas spotkania marszałka Janusza Moszyńskiego z prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Romów w Polsce Romanem Kwiatkowskim i przedstawicielami Romów z Województwa Śląskiego. Jan Kanty Pawluśkiewicz kantatę do słów romskiej poetki Bronisławy Wajs Papuszy nazwał poematem symfonicznym. Opiewa on miłość narodu cygańskiego do świata i natury; jego niełatwy los, w którym łzy przeplatają się z radością. Nad wszelkimi troskami góruje jednak zachwyt dla blasków życia. „Harfy Papuszy” wykonane zostały przez symfoników i chórzystów Filharmonii Śląskiej. Wystąpiła amerykańska śpiewaczka Gwendolyn Bradley raz Elżbieta Towarnicka (sopran) i Andrzej Biegun (baryton). Dyrygował Mirosław Jacek Błaszczyk. Kierownictwo muzyczne: Halina Jarczyk.
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Koncert otworzył Jan Kanty Pawluśkiewicz  Uczestników uroczystości przywitał marszałek Janusz Moszyński  oraz prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski



 


tagi: