Pozakonkursowe ścieżki RPO
W ramach procedur wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013, obok ścieżki konkursowej, przygotowano dwie ścieżki pozakonkursowego wyboru projektów: Indykatywny Plan Inwestycyjny oraz Programy Rozwoju Subregionów
14 marca 2007 roku Zarząd Województwa Śląskiego przyjął i skierował do konsultacji społecznych projekt Wytycznych do procedury pozakonkursowej RPO. W ich wyniku zebrano materiał, który pozwolił na przygotowanie ostatecznej wersji Wytycznych.
Prace nad przygotowaniem procedury pozakonkursowej zostały zainicjowane w czerwcu 2006 roku. Na powyższy cel zarezerwowano w budżecie RPO Województwa Śląskiego 628,16 mln euro, tj. ok. 40% alokacji programu. Pozakonkursowa pula środków przeznaczona będzie na realizację 14 projektów Indykatywnego Planu Inwestycyjnego – 381,68 mln euro, oraz programów rozwoju przygotowanych przez cztery subregiony województwa: centralny, południowy, północny i zachodni - 246,48 mln euro.
Umieszczenie projektów w ramach mechanizmów ścieżek pozakonkursowych jest warunkową deklaracją ich realizacji i związane jest z zarezerwowaniem środków w ramach budżetu programu. Aby zapadła decyzja o dofinansowaniu projektów kluczowych, a także tych które znajdą się na listach Programów Rozwoju Subregionów, muszą one spełnić wszystkie kryteria formalne i merytoryczne niezbędne do otrzymania wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Zdaniem Elżbiety Bieńkowskiej – dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego, umieszczenie w RPO Województwa Śląskiego ścieżek pozakonkursowych będzie korzystne dla rozwoju województwa. „Szczególnie Programy Rozwoju Subregionów pozwalają przekazać część kompetencji w zakresie kierunków wykorzystania funduszy strukturalnych na niższy niż regionalny poziom. Pozwoli to na skuteczniejsze zaspokojenie potrzeb samorządów lokalnych. Projekty kluczowe natomiast, to duże przedsięwzięcia, które mają szanse przyczynić się znacząco do realizacji celów Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego na lata 2000-2020” – podkreśla dyrektor Bieńkowska.