20-lecie siemianowickiej Oparzeniówki

W Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się uroczystość 20-lecia Centrum Leczenia Oparzeń im. Dr Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich.

Centrum Leczenia Oparzeń jest wiodącą placówką w Polsce zajmującą się kompleksowym leczeniem urazów oparzeniowych i ran przewlekłych. Celem i zadaniem placówki jest również prowadzenie rehabilitacji następstw po oparzeniach, prowadzenie szkoleń i badań w zakresie urazów oparzeniowych. Szpital posiada rekomendację Ministra Zdrowia.

Historia leczenia oparzeń w Siemianowicach Śląskich sięga początku lat 60-tych, kiedy to w Szpitalu Miejskim Nr 2 wydzielono pododdział leczenia oparzeń. Kierował nim dr Stanisław Sakiel tworząc podwaliny słynnej siemianowickiej „Oparzeniówki”. Decyzją władz samorządowych województwa śląskiego i miasta Siemianowice Śląskie w dniu 7 listopada 2014 r. nadano Centrum imię jego twórcy i wieloletniego dyrektora- dr Stanisława Sakiela.

W trakcie 20-lecia istnienia w Centrum Leczenia Oparzeń leczono ponad 20 tysięcy chorych z powodu oparzeń i trudno gojących się ran z całego kraju, jak również i obcokrajowców. Szpital aktywnie uczestniczył w ratowaniu ofiar katastrof górniczych. Do tej pory leczeniu poddane były ofiar z ponad kilkunastu zdarzeń masowych.

Podczas uroczystej gali zostały wręczone odznaki i wyróżnienia, w tym m.in. odznaczenia państwowe: Medale I, II oraz III stopnia za Długoletnią Służbę, Medal 100-lecia Odzyskanej Niepodległości, który otrzymał dr n. med. Mariusz Nowak, dyrektor CLO, medale za Zasługi dla Ochrony Zdrowia.

Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego wraz z Janem Kawulokiem, przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego wręczyli złote odznaki Zasłużony dla Województwa Śląskiego, które otrzymali: Diana Kitala, Grzegorz Knefel, Małgorzata Kraut, Wojciech Łabuś, Magdalena Olszak.

W imieniu Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego list z życzeniami dalszych sukcesów odczytał Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego: „Centrum Leczenia Oparzeń to bez wątpienia jedna z najlepszych nie tylko w Polsce, ale i całej Europie placówek medycznych. Z jednej strony mamy światowej klasy sprzęt ratujący życie, a z drugiej fantastycznych lekarzy, z wiedzy i doświadczenia których chce czerpać cały medyczny świat. Co równie ważne Centrum Leczenia Oparzeń nie spoczywa na laurach. Cały czas stawia na rozwój. Tak dotyczący aparatury medycznej, jak i najnowocześniejszych technik szkolenia. Dzisiaj mamy wyjątkowy dzień. Obchodzimy 20-lecie Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Z tej okazji dyrekcji, jak i całemu personelowi składam najserdeczniejsze życzenia dalszej pomyślności i samych sukcesów na niełatwej, medycznej drodze”.

Wyrazy szacunku dla całej załogi szpitala wyraził także Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego, zaś Jan Kawulok, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, podziękował za nowatorski sposób zarządzania szpitalem.

Uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć film o Centrum Leczenia Oparzeń, o województwie śląski oraz Siemianowicach Śląskich, a obchody zostały zwieńczone występem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i spektaklem „A to Polska właśnie”.

Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich jest placówką ochrony zdrowia, dla której podmiotem tworzącym jest Województwo Śląskie.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. BP Witold Trólka fot. BP Witold Trólka fot. BP Witold Trólka fot. BP Witold Trólka
tagi: