Śląska Rzecz

Statuetki dla zestawu do kawy i herbaty „Tomaszów” oraz dla kroju pisma „Silesiana 2006”, powstałego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
W Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie odbyła się Wielka Gala podsumowująca druga edycję „Śląskiej Rzeczy” – konkursu, który jako jedyny w Polsce promuje współpracę przedsiębiorcy z projektantem. W uroczystości rozdania nagród uczestniczył członek Zarządu Marian Ormaniec. W kategorii „Produkt” zwyciężył zestaw do kawy i herbaty „Tomaszów”, produkcji Modelarni Ceramicznej Bogdana Kosaka. W opinii jury zestaw „Tomaszów” jest przykładem twórczego wykorzystania tradycyjnego wzornictwa do tworzenia ceramiki w pełni współczesnej, zgodnej z aktualnymi tendencjami. Forma poszczególnych elementów zestawu nawiązuje do tradycji polskich manufaktur z okolic Korca, Baranówki i Tomaszowa – do wzorów prostych glinianych naczyń ludowych. W kategorii tej wyróżnienie specjalne Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Bielskiej Loży BCC i Regionalnego Centrum Biznesu otrzymało łóżko dla oddziałów intensywnej opieki medycznej LE. Jego producentem jest Żywiecka Fabryka Sprzętu Szpitalnego FAMED, a projektantami Adam Maślanka i Jerzy Wójcik. Jury podkreśliło, że wyrób ten spełnia wszelkie wymogi stawiane tego typu produktom. Pozwala na płynną regulację pozycji pacjenta, zapewniając komfort choremu i dogodne warunki pracy służbom medycznym. Jury wyróżniło także serię opraw oświetleniowych LED „Music Line”, według projektu Krzysztofa Skiby, produkcji Skoff Sp. zo.o. Jury zwróciło uwagę na to, że dzięki ich wykorzystaniu można wyznaczać ciągi komunikacyjne na schodach, elewacjach itd. – miejscach, które nie potrzebują intensywnego, energochłonnego oświetlenia. Projektant zaproponował prostą, wręcz minimalistyczną formę, co w tym przypadku jest atutem. W kategorii „Grafika użytkowa” nagrodę otrzymał krój pisma „Silesiana 2006”, według projektu Artura Frankowskiego i Henryka Sakwerdy, powstały na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. W uzasadnieniu nagrody jury podkreśliło, że autorzy stworzyli ozdobny krój pisma wywodzący się z tradycyjnej kaligrafii, nadając mu współczesny wyraz. Powstał on z myślą o drukach reprezentacyjnych Województwa Śląskiego. To światły sposób promocji regionu. W kategorii tej wyróżniono projekt identyfikacji wizualnej Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu według projektu Tomasza Bierkowskiego. Powstał on na zlecenie Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu. W opinii jury charakter druków odpowiada kulturalnym działaniom Centrum Sztuki Współczesnej i pozwala na użycie w rozmaitych działaniach promocyjnych. „Śląska Rzecz” to jedyny w Polsce konkurs, którego celem jest promocja wyjątkowych pod względem wzornictwa produktów powstałych na Śląsku. Równie ważne jest wyróżnianie tych śląskich firm i organizacji, dla których design jest uświadomiona wartością i inwestycją w przyszłość.
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Henryk Sakwerda (z lewej) i Artur Frankowski - autorzy Silesiany  Nagroda w kategorii „Grafika użytkowa” - „Silesiana 2006”, według projektu Artura Frankowskiego i Henryka Sakwerdy, powstały na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Ślą  Zwycięzca w kategorii „produkt” Bogdan Kosak.  Wyróżnienie otrzymało łóżko dla oddziałów intensywnej opieki medycznej