Architekt nagrodzony Cegłą

Nagroda dla Tomasza Koniora
W Kinoteatrze „Rialto” w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia „Cegły z Gazety” – Nagrody im. Janoscha. „Cegły z Gazety”, jako symbol budowania, wręczane są osobie, która zasłużyła się w budowaniu śląskiej tożsamości w minionym roku i tworzy prace znane także poza regionem. O wyborze decydują czytelnicy „Gazety Wyborczej”. W tym roku cegłę - podpisaną przez Janoscha i ozdobioną przez młodzież z zabrzańskiego Liceum Plastycznego oraz artystę Jerzego Becelę – otrzymał architekt Tomasz Konior. 38–letni architekt pochodzi z Żywca, studiował w Krakowie, ale związał się z Katowicami „Architekt musi być tam gdzie jest potrzebny. A gdzie znalazłabym lepszą przestrzeń do zmieniania niż tu na Śląsku?” – powiedział Tomasz Konior po ogłoszeniu wyników. Jest autorem m.in. projektu przebudowy centrum Katowic, Tyskiego Muzeum Piwowarstwa oraz hotelu Kmicic w Janowie. „Panie Tomaszu, dziękuję panu za sale koncertową Akademii Muzycznej, jest piękna.” –– powiedział marszałek Janusz Moszyński, z wykształcenia także architekt, wręczając nagrodę. Sala koncertowa – Centrum Nauki I Edukacji Muzycznej SYMFONIA – to także projekt Tomasza Koniora. Oficjalne otwarcie obiektu zaplanowano na najbliższy wtorek. Wśród nominowanych do tegorocznej nagrody znaleźli się także: malarka Barbara Wąsowska, geograf prof. Jacek Jania, pisarz Henryk Waniek, plastyk Andrzej Urbanowicz oraz muzyk Wojciech Kucharczyk. Pomysł zorganizowania plebiscytu „Cegła z Gazety” zrodził się na początku 2005 roku, kiedy dziennikarze gazety wzięli kilkadziesiąt cegieł z zabrzańskiego domu rodzinnego Janoscha, pisarza śląskiego, autora powieści „Cholonek czyli Pan Bóg z gliny”. W 2005 roku laureatem „Cegły z Gazety” został Ireneusz Dudek, znany bluesman, twórca i animator festiwalu Rawa Blues w Katowicach. Zeszłoroczna nagroda trafiła do Artura Rojka, założyciela i wokalisty grupy Myslowitz, organizatora OFF Festiwalu.
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
   Dla gości zagrała grupa Myslovitz
tagi: