MŁYN I KRZYŻ Lecha Majewskiego

Gwiazdy Hollywood – Charlotta Rampling, Michael York i Rutger Hauer, gościli w Katowicach, rodzinnym mieście Lecha Majewskiego, opowiadając o udziale w jego najnowszym filmie „Młyn i Krzyż”
Akcja filmu osadzona jest w 1564 roku, w którym Peter Bruegel namalował swoje arcydzieło „Droga na Kalwarię”. Film splata wątek cierpienia Chrystusa z cierpieniem Flandrii uciskanej politycznie i religijnie przez Hiszpanów. Tytuł filmu zaczerpnięty jest z książki Michaela Gibsona, znanego znawcy twórczości Pietera Bruegela (zwanego starszym). Swoje dzieło "Młyn i Krzyż" poświęcił jego obrazowi "Droga na Kalwarię". „Michael Gibson widział mój film „Angelus”, skontaktował się ze mną i oświadczył, że jestem dla niego najlepszym „reżyserem brueglowskim”. Gibson w swej książce odkrył cały język poetycki Bruegla. Z kolei ja pytany o obsadę aktorską, wymieniłem bez wahania Rampling, Yorka i Hauera. Dopiero później zwróciłem się do nich z propozycją zagrania w tym filmie” – powiedział podczas konferencji prasowej kończącej zdjęcia do filmu Lech Majewski. Z obrazu Bruegla autorzy scenariusza Michael Gibson i Lech Majewski wybrali 12 postaci, wokół których osnuta jest fabuła filmu. Rutger Hauer odtwarza postać Petera Bruegela; Michel York gra bankiera i kolekcjonera obrazów, Jonghelincka, zaś Charlotta Rampling występuje w roli Marii. Wśród polskich aktorów jest Joanna Litwin ("Angelus", "Szklane Usta"), która wciela się w rolę młodej żony Bruegela, Marijken, matki całego klanu Bruegelów. Film kręcony jest m.in. w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w Pieskowej Skale, Tenczynku oraz w Olsztynie. Głównym producentem jest Angelus Film, a współproducentem m.in. „Silesia Film” – Instytucja Filmowa. Lech Majewski jest reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą i pisarzem. Urodził się w Katowicach. Tu ukończył Akademię Sztuk Pięknych, a potem reżyserię w łódzkiej szkole filmowej. Na dużym ekranie zadebiutował w 1980 r. filmem "Rycerz". W Stanach Zjednoczonych zrealizował "Lot świerkowej gęsi", w Brazylii - "Więźnia z Rio". Filmy Majewskiego, wypełnione symboliką oraz licznymi kulturowymi odwołaniami, często sięgają do najlepszych malarskich tradycji, wykorzystując jednocześnie zdobycze najnowszej techniki. 55-letni artysta dziś mieszka we Włoszech, ale często powraca do Polski. Tu zrealizował m.in.: "Pustynny lunch", "Wojaczka", "Ogród rozkoszy ziemskich", "Angelusa". Z powodzeniem reżyseruje też spektakle operowe.
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Reżyser Lech Majewski z główną obsadą filmu  Lech Majewski na konferencji prasowej  Rudger Hauer w filmie gra role Petera Bruegela



 


tagi: