Nie tylko o filmie

O Funduszu Filmowym, „Senności” i pomocy, jakiej oczekują twórcy filmowi rozmawiał dziś marszałek Bogusław Śmigielski z Magdaleną Piekorz - reżyserką, scenarzystką filmową i teatralną
Podczas spotkania rozmawiano m.in. na temat ostatniej produkcji reżyserki. „Senność” to drugi film Magdaleny Piekorz od czasu niezwykle udanego debiutu fabularnego -„Pręg”. Film Magdaleny Piekorz, jako jeden z czterech projektów, otrzymał dofinansowanie - w wysokości 360 tys. zł. - w ramach Śląskiego Funduszu Filmowego. „Pomoc z Funduszu Filmowego przyszła w najodpowiedniejszym momencie, gdy nie było wiadomo, czy udała się nam go zrealizować w tym roku” – mówiła Magdalena Piekorz. „Senność”, to opowieść o ludziach, którym życie zaczęło przeciekać między palcami, którzy zapadli w rodzaj emocjonalnego letargu. Pod wpływem impulsu budzą się na nowo do życia, podejmują kolejna próbę pójścia własną drogą. Film został wyróżniony Złotym Klakierem – Nagrodą Radia Gdańsk za najdłużej oklaskiwany film na tegorocznym XXXIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Marszałek wypytywał o warsztat pracy reżyserki. Dzielono się spostrzeżeniami na temat współczesnej polskiej kinematografii i aktorów. Stwierdzono, że jedną z najlepszych form promocji regionu jest… zapewnienie mu obecności w dobrym filmie. Bogusław Śmigielski pytał też o oczekiwania twórców filmowych, jak i o to, co ułatwiłoby im pracę na Śląsku. „ Zaproponowałem, że przeprowadzę rozmowy z Silesią Film, by powstała baza dla filmowców, w której znaleźliby z przydatne informacje, w tym chociażby scenariusze.” – mówił marszałek. Zapowiedział też zwiększenie kwoty przeznaczonej na Fundusz Filmowy. W ubiegłym tygodniu Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski i Premier Rządu Kraju Północnej Nadrenii-Westfalii Jürgen Rüttgers podpisali wspólne oświadczenie o współpracy. Dokument zakłada kontynuację i rozwój dotychczasowej współpracy na poszczególnych szczeblach samorządu lokalnego pomiędzy instytucjami gospodarczymi, naukowymi, ekologicznymi, społecznymi i innymi organizacjami działającymi w obydwu regionach. W tym też współpracę w zakresie kultury. I właśnie to może służyć – zdaniem marszałka – do wsparcia działań artystki. Jako pierwszy wspólny projekt, marszałek chce zaproponować stronie niemieckiej koprodukcję nowego projektu Magdaleny Piekorz, którego akcja – według reżyserki – toczyć się będzie w Niemczech. Nasz region obfituje w wybitne talenty filmowe od Kazimierza Kutza, Lecha Majewskiego po Magdalenę Piekorz, Andrzeja Celińskiego czy Radosława Markiewicza. Śląscy twórcy są autorami znakomitych filmów fabularnych i dokumentalnych nagradzanych na festiwalach filmowych w kraju i za granicą. Mury Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego opuszczają rok rocznie młodzi utalentowani filmowcy.
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
   Magdalena Piekorz - reżyserka, scenarzystka filmowa i teatralna  W spotkaniu uczestniczyła także Lucja Ginko – dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego