Sesja Plenarna Komitetu Regionów
Regiony i miasta w centrum debaty politycznej
Rozpoczęła się 80. sesja plenarna Komitetu Regionów. Podczas dwudniowych obrad, w których udział bierze marszałek Bogusław Śmigielski, poruszone zostaną m.in. tematy:
Wielopoziomowe sprawowanie rządów
Przewodniczący KR-u Luc Van den Brande oraz pierwszy wiceprzewodniczący KR-u i mer Dunkierki Michel Delebarre zaprezentują projekt opinii dotyczącej Białej księgi Komitetu Regionów w sprawie wielopoziomowego sprawowania rządów . Ma ona zapoczątkować refleksję nad tym, jak dzielić kompetencje między UE, państwa i samorządy oraz jak najlepiej włączać samorządy lokalne i regionalne w opracowywanie i wdrażanie polityki wspólnotowej, aby wzmacniać w nich europejską demokrację. Opinie stanowić będą przegląd polityk wspólnotowych z perspektywy szczebla lokalnego i regionalnego.
Rozszerzenie UE i współpraca zdecentralizowana: miasta i regiony budują stosunki zewnętrzne UE w terenie
Część obrad poświęcona zostanie konferencji w sprawie współpracy zdecentralizowanej, która zostanie zorganizowana wraz z Komisją Europejską w grudniu tego roku. Członkowie KR-u wypowiedzą się też na temat ewentualnych przyszłych rozszerzeń w kontekście przeglądu postępów krajów kandydujących i potencjalnie kandydujących. Ze względu na to, że ogromna część prawodawstwa Wspólnoty jest wdrażana przez władze lokalne i regionalne, to właśnie one odgrywają kluczową rolę w przygotowaniu danego kraju do członkostwa w UE.
Droga do Kopenhagi – użytkowanie i ochrona zasobów naturalnych – problemy globalne wymagają rozwiązań na szczeblu lokalnym
Władze lokalne i regionalne w znacznej mierze decydują o wykorzystaniu i ochronie naszych zasobów naturalnych. Dlatego ten problem zarządzania zasobami musi spotkać się z odzewem lokalnym. Zagadnienie to podjęto w dwóch opiniach, które zostaną przedstawione na czerwcowej sesji plenarnej.