Śląskie jaśniało nocą

Rozmowy przyniosły zapowiedź kolejnych „nocy”.
Pierwsza „Noc dla Śląska” zaowocowała zapowiedzią idei organizacji EuroFan 2012, czyli mistrzostw Europy kibiców na Stadionie Śląskim oraz ogłoszeniem przez Katowice rozpoczęcia starań o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Kilkugodzinny program na żywo, transmitowany jednocześnie na antenach telewizyjnych, radiowych i w internecie promował region w Polsce i na świecie. Zaproszeni do rozmów w ramach „Nocy dla Śląska” goście poruszyli takie obszary tematyczne jak: kultura, rozrywka, nowe technologie, religijność, medycyna, gwara, kuchnia śląska, sport, i gospodarka, w każdym wskazując elementy mogące promować Śląsk. Wielki entuzjazm wzbudził pomysł EuroFan 2012, czyli zorganizowania mistrzostw świata kibiców na Stadionie Śląskim, imprezy towarzyszącej Euro 2012. Pomysł zorganizowania imprezy poparł marszałek Bogusław Śmigielski, także bramkarz Jerzy Dudek spontanicznie zadeklarował wsparcie pomysłu. Z kolei trener Antoni Piechniczek, z myślą o kibicach, przypomniał słowa, które skierował swego czasu do piłkarzy: „Możecie grać, gdzie chcecie, byle to był Śląski”. „Tak” dla pomysłu ubiegania się Katowic o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zgodnie zadeklarowali: Krystyna Bochenek, Wojciech Kilar oraz Joanna Wnuk-Nazarowa podczas rozmowy z dziennikarkami Radia Katowice, Anną Sekudewicz i Ewą Niewiadomską. Profesor Jerzy Buzek, w wideo-rozmowie z Brukseli, opowiadał czym dla niego jest Śląsk i jak wielkie ma dla niego znaczenie: - Na Śląsku nauczyłem się wszystkiego co robię w życiu. Ślązacy to naród towarzyski, potrafiący porozumieć się z ludźmi, którzy mają inne poglądy. „Noc dla Śląska” odbyła się 24 czerwca br., między godziną 19.30, a północą w katowickim Rondzie Sztuki. Transmitowana była jednocześnie na antenie TVP Katowice, w Radio Katowice oraz na portalu internetowym www.wyborcza.pl. Zainteresowani programem mogli śledzić go na żywo na całym świecie. Radio eM, Radio Piekary i TV Silesia zrealizowały kilka wejść na żywo na swoje anteny. Regionalna prasa przeprowadzała wywiady i opracowała obszerne relacje. Autorami pomysłu są dziennikarze: Andrzej Stefański, Jan Matuszyński (TVP Katowice) oraz reżyser Wojciech Majewski. Całość zorganizowały wspólnie TVP Katowice i Radio Katowice. W projekcie wzięły udział min. TV Silesia, Gazeta Wyborcza, Polska Dziennik Zachodni, Gość Niedzielny, Radio Em, Radio Piekary, Sport. Mecenasami projektu są: Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, Prezydent Katowic i Metropolia Silesia. Oprawę muzyczną „Nocy dla Śląska” zapewnił dr Zbigniew Nawrat, fizyk, współtwórca polskiego sztucznego serca i muzyk. Rysownik-karykaturzysta Polski Dziennika Zachodniego, Tigran Vardikyan na żywo portretował uczestników. W organizacji „Nocy dla Śląska” wzięło udział kilkudziesięciu dziennikarzy oraz producenci, operatorzy, realizatorzy dźwięku i obrazu, transmisji i scenografowie. Logo „Nocy dla Śląska” zaprojektował rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, profesor Marian Oslislo.
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.