Przestrzeń, która cieszy oko

Nagrody Marszałka dla Zagrody Żubrów w Pszczynie, Strażnicy w Katowicach - Szopienicach oraz chorzowskiego Teatru Rozrywki za najlepsze projekty zrealizowane w ubiegłym roku

W katowickiej Galerii Architektury SARP wicemarszałek Adam Stach wręczył nagrody w X edycji konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2009".

W kategorii „Urbanistyka" zwyciężyła Pokazowa Zagroda Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. Projekt Ryszarda Gburka zdobył uznanie za wykreowanie miejsca o niepowtarzalnym klimacie, który daje zwiedzającym radość z obcowania z przyrodą. Zdaniem komisji konkursowej dużym atutem jest użycie wyważonych i skromnych środków wyrazu, które odpowiadają funkcji i skali założenia oraz podkreślają kontekst miejsca.

Strażnica w Katowicach - Szopienicach zdobyła nagrodę w kategorii „Architektura". Jest to przykład podporządkowania architektury wymogom funkcjonalno-technologicznym. Uznanie ekspertów projektanci uzyskali za wysoki poziom architektoniczny obiektu, kulturę projektowania i wykonania; za powściągliwą formę i skromny detal wpisujące się w kontekst i tradycję miejsca. Projekt wykonali architekci Jerzy Domański, Ireneusz Wieszczek oraz Janusz Rączka.

Za najlepiej zrealizowany „Projekt modernizacyjny" uznano Teatr Rozrywki. Projektanci Studio Stożek & Partnerzy, Jerzy Stożek wykreowali miejsce, które jest powszechnie akceptowane i cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających. Wysokie oceny uzyskał poziom architektoniczny obiektu i jego harmonijne połączenie z tkanką miejską poprzez uporządkowanie przestrzeni wokół gmachu. Na uznanie zasługuje operowanie różnorodnymi materiałami i dbałość o detale.

Marszałek przyznał także dwa wyróżnienia. W kategorii „Urbanistyka" projektowi renowacji zieleńca oraz terenów wokół kościoła parafialnego w Zabrzu, natomiast w kategorii „Obiekt architektoniczny użyteczności publicznej" - Centrum Dydaktyczno- Naukowemu Neofilologii Uniwersytetu Śląskiego.

"Nasze województwo będzie pięknieć Waszymi osiągnięciami. W imieniu Zarządu dziękuję za dotychczasowe wspaniałe projekty i proszę o dalszą owocną pracę" - powiedział do nagrodzonych wicemarszałek Stach.

Jak co roku uroczyście ogłoszono wyniki głosowania internautów. Za najciekawszą propozycję uznali oni zespół budynków magazynowo biurowych „CANEA" w Cieszynie (5912 pkt.). Tuż za nim (5642 pkt.) znalazła się „Pokazowa Zagroda Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim". Trzecie miejsce zajął Teatr Rozrywki wraz zagospodarowaniem terenu w Chorzowie, zdobywając 4356 punktów.

W czasie uroczystości wręczono nagrody „Architektura Roku Województwa Śląskiego 2009"  w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Dwie równorzędne pierwsze nagrody otrzymali:

 • Studio Stożek & Partnerzy / Jerzy Stożek za Teatr Rozrywki w Chorzowie
 • Piotr Kuczia za Ośrodek Sportów Wodnych MORiS nad jeziorem Łąckim

Projekt Teatru Rozrywki był szczęśliwy dla Studia Stożek. Został nagrodzony także w kategorii „Wnętrze Roku". Przeprowadzona w latach 2006-2008 modernizacja budynku teatru - wojewódzkiej instytucji kultury - została sfinansowana ze środków Województwa Śląskiego. Przeznaczono na ten cel ponad 15 mln złotych, z czego około 6 mln w roku ubiegłym.

Wyróżnienie przyznano Medusagroup za dom jednorodzinny w Pyskowicach oraz Zakładowi Architektury za Dom.E.K. - dom jednorodzinny w Mikołowie. Tytuł „Młody Twórca" otrzymał Szymon Bańka.

Na zakończenie uroczystości wręczono nagrody laureatom z Województwa Śląskiego w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku 2008".

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 Wiceprezydent Katowic Arkadiusz Godlewski odbiera nagrodę za budowę strażnicy w Katowicach - Szopienicach   Jerzy Stożek nie ukrywał radości z otrzymanych nagród