Design w Zmiękczalni
Pierwsza w Polsce wystawa projektów sztuki użytkowej inspirowanej śląską, industrialną tradycją
„PRZEMYSŁ CIĘŻKI, DESIGN LEKKI” to wystawa, która odbędzie się wśród pokopalnianych budynków Skansenu Górniczego w Zabrzu, w przemysłowej zabudowie Galerii „Zmiękczalnia”.
Śląskie to najbardziej uprzemysłowiony region Polski, często kojarzony wyłącznie z węglem, hałdami i kopalniami. Jednocześnie jest to jednak teren należący do najbardziej rozwiniętych i najbogatszych części Polski, miejsce o bardzo charakterystycznej tradycji i silnej kulturze, żyjące własną dynamiką.
Celem wystawy jest pokazanie obiektów grup pochodzących ze Śląska, inspirowanych industrialnym klimatem, noszącymi ową ciężkość gatunkową, tak charakterystyczną dla regionu. Są to obiekty odzwierciedlające niecodzienne piękno, jakie kryje się w śląskiej scenerii i tradycji. Intencją kuratorów jest zaprezentowanie twórczej siły płynącej z regionu i jego spójnej kultury, która wpływa również na sztukę użytkową.
Na wystawie zaprezentowane zostaną realizacje: Magdaleny Trzcionki, MOHO DESIGN, KAFTI DESIGN oraz Kolektywu HAJA. Każdy z zaproszonych twórców prezentuje swoją własną, odmienną inspirację regionem oraz jego przemysłową spuścizną.
W trakcie wernisażu organizatorzy przewidzieli nocne zwiedzanie skansenu.
Wernisaż wystawy odbędzie się 19 marca 2010 o godz. 18.00. Wystawa potrwa do 19 maja br. Wstęp wolny.
Miejsce: Galeria „Zmiękczalnia” , Skansen Górniczy „Królowa Luiza”, ul. Wolności 410, 41-800 Zabrze.
Organizator: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Galeria „Zmiękczalnia”, Skansen Górniczy „Królowa Luiza”,
Galeria „Zmiękczalnia” znajduje się na terenie Skansenu Górniczego „Królowa Luiza” w Zabrzu. Pierwsze tego typu przedsięwzięcie artystyczne, należące do wojewódzkiej instytucji kultury – Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, stworzono w budynku o wyjątkowej historii. To tutaj przez lata zmiękczano wodę do produkcji pary dla pobliskiej maszyny wyciągowej, która działa do dziś i jest chlubą zabrzańskiego Skansenu. Instalacja zmiękczająca wodę funkcjonowała do lat 70. XX wieku. Trzy dziesięciolecia później obiekt został wyremontowany, dzięki czemu przywrócono mu wygląd z lat jego świetności, nadając mu jednocześnie nową funkcję artystyczną. Na zaledwie 100 metrach kwadratowych prezentowana jest fotografia oraz sztuka użytkowa. Odremontowane wnętrze galerii zachowało oryginalne elementy architektury industrialnej, które nadają organizowanym wystawom niecodzienny charakter.