Projekty równych szans
Konferencja nt. równości szans kobiet i mężczyzn w Europejskim Funduszu Społecznym odbyła się w katowickim Kinoteatrze „Rialto”. Spotkanie poświęcone było realizowaniu przez województwo śląskie europejskiej polityki równości płci.
Stosowanie zasady równości szans kobiet i mężczyzn jest obowiązkiem każdego projektodawcy ubiegającego się o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W ramach konferencji odbyły się szkolenia z zakresu prawidłowego stosowania tej zasady we wnioskach o dofinansowanie, połączone z indywidualnymi konsultacjami. Nie zabrakło prezentacji dobrych praktyk w zakresie realizacji równościowych projektów ze szczególnym uwzględnieniem aktywnych i przedsiębiorczych kobiet. Mówiono także o doświadczeniach mam powracających na rynek pracy.
Kobiety są coraz bardziej aktywne na rynku pracy w regionie. Już tylko połowa zarejestrowanych bezrobotnych to panie. W zeszłym roku prawie trzy tysiące firm w naszym regionie zostało założonych przez kobiety. „W ubiegłym roku 53 tysiące kobiet podjęło pracę i zostało wyrejestrowanych. Częściej niż mężczyźni uczestniczą w stażach dla bezrobotnych, wskaźnik udziału kobiet wynosi prawie 76 procent” – wyjaśnia wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Tomasz Górski.
Jednak nadal stają przed nimi te same problemy – niższe wynagrodzenie za wykonywanie tej samej pracy co mężczyźni czy trudności z awansem. Jednak firmy, które chcą otrzymać dotacje z Europejskiego Funduszu Społecznego, muszą się z nimi uporać. „Równościowe zarządzanie projektem nie polega na tym, że jest po równo kobiet i mężczyzn, ale na przykład na promowaniu elastycznego czasu pracy, uwzględniając również ojców, którzy opiekują się dziećmi” – wyjaśnia Agata Woźniak z Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – organizatora konferencji. Jak podkreśla Małgorzata Łącka-Matusiewicz – dyrektor wydziału – „Równość szans to nie to samo co równość płci. To ważne, by projektodawca przy pisaniu projektu uwzględniał równość szans kobiet i mężczyzn”.