Lepsza opieka nad kobietami w ciąży

Dobry dostęp do świadczeń medycznych, monitoring przebiegu ciąży oraz edukacja zdrowotna przyszłych matek i ojców to podstawy programu opieki nad kobietą w ciąży

Powstanie on w ciągu miesiąca i będzie realizowany przez instytucje służby zdrowia nadzorowane przez samorząd województwa. Do współpracy zostaną zaproszone także szpitale miejskie i powiatowe. To najważniejsze konkluzje ze spotkania Marszałka Województwa Śląskiego Bogusława Śmigielskiego z prof. Anitą Olejek, wojewódzkim konsultantem ds. położnictwa i ginekologii oraz Jerzym Ziętkiem, posłem na Sejm RP.

„Jesteśmy przygotowani do realizacji tego programu. To nasza odpowiedź na dużą skalę problemu. Jest on związany z wysokim odsetkiem noworodków wymagających specjalistycznego leczenia oraz - co jest najsmutniejsze - ich dużą śmiertelnością. Szczególna opieka nad kobietą w ciąży może zapobiec późniejszym powikłaniom. Bardzo ważna będzie także edukacja zdrowotna. Wiele późniejszych problemów to skutek niewłaściwego trybu życia ciężarnych" - powiedział Bogusław Śmigielski.

Program to konsekwencja działań Zarządu Województwa mających na celu opiekę nad matką i dzieckiem. Wynika także z zapisów Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego. Zakładają one „wzmocnienie opieki nad matką (kobietą ciężarną) i noworodkiem, umożliwiające eliminację zagrożeń środowiskowych występujących w okresie płodowym życia dziecka". 

„W styczniu br. przekazano siedemnaście stanowisk do intensywnej terapii noworodka szpitalom wojewódzkim, w których istnieją oddziały neonatologiczne. Posiadają one II i III stopień referencyjności, tzn. zajmują się najcięższymi przypadkami.

Na zakup sprzętu przeznaczono ok. 8,5 mln zł z budżetu Województwa Śląskiego." - mówi Mariusz Kleszczewski członek Zarządu Województwa Śląskiego.  

Pracami zespołu roboczego nad opracowaniem programu kierować będzie prof. Anita Olejek.



 


tagi: