65 lat Filharmonii Śląskiej

Koncertowy jubileusz śląskich filharmoników już w najbliższy piątek

Podczas jubileuszowego koncertu melomani usłyszą „Hymn paschalny" Wojciecha Kilara po raz pierwszy wykonany na Śląsku przez Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina. Światowe prawykonanie tego utworu w zeszłym roku dał w Jeleniej Górze filharmoniczny chór pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.
W urodzinowym programie klasykę będą reprezentować dzieła Nicolla Paganiniego i Béli Bartóka. Z Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka wystąpi znakomity skrzypek, Mariusz Patyra, pierwszy Polak, który w 2001 roku został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui.

Pierwszy koncert Filharmonia dała w sobotnie popołudnie 26 maja 1945 roku. Pełniący obowiązki wojewody, podpułkownik Jerzy Ziętek już 28 lutego podpisał zaświadczenie o treści: „Polecam ob. Janowi Niwińskiemu zorganizowanie i prowadzenie Państwowej Filharmonii w Katowicach oraz zabezpieczenie majątku po byłej Filharmonii niemieckiej. Władzę miejscową uprasza się wymienionemu obywatelowi o udzielenie pomocy w wykonywaniu czynności służbowych." 7 marca Jan Niwiński wystąpił o przyznanie Filharmonii lokalu po byłym kinie „Capitol" przy ul. Plebiscytowej. Dawna Reichshalle, w której koncertował Ignacy Jan Paderewski, późniejsza Sala Powstańców, mieściła bowiem wtedy kaplicę pobliskiego kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego, zniszczonego przez jedną z trzech bomb, jakie w styczniu tamtego roku spadły na Katowice. Kaplica miała funkcjonować do czasu podreperowania świątyni. 1 kwietnia decyzję o powołaniu Państwowej Filharmonii w Katowicach podpisali minister kultury i sztuki oraz wojewoda śląski. 5 maja na naradzie w Wydziale Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego planowano już koncert inauguracyjny na 10 lub 11 maja „w Teatrze Śląskim, albo własnej sali (Sali Powstańców, specjalnie adaptowanej przez okupanta), o ile będzie do tego czasu oddana Filharmonii do użytku". Jednak pismem z 22 maja Jan Niwiński poprosił Wydział Kultury i Sztuki o „wydelegowanie w czwartek (24 maja) o godz. 9.45 pełnomocnika celem wspólnego przejęcia wspomnianej Sali od Proboszcza mieszczącej się we wspomnianym budynku parafii Przemienienia Pańskiego". Wtedy też ustalił datę ostateczna pierwszego koncertu.

W lipcu 1945 roku katowicka Filharmonia miała 38 muzyków i 20 kandydatów, a za sobą 8 koncertów symfonicznych i 4 popularne, 7 występów na akademiach i 12 w przedstawieniach operowych. Trudno zliczyć, ile razy koncertowali filharmonicy śląscy przez 65 lat. Dziś skupieni są w trzech artystycznych zespołach, które od 1958 roku 170  razy wyruszały na tournée po 26 państwach. Orkiestra Symfoniczna dała 536 koncertów w 22 krajach europejskich oraz w Japonii, Korei Płd. i na Tajwanie, Chór Filharmonii wystąpił 151 razy przed słuchaczami 10 krajów, a Śląska Orkiestra Kameralna koncertowała 188 razy w 7 państwach. Baczniejszą uwagę świata na same Katowice Filharmonia Śląska przykuwa organizowanymi od 1979 r. Międzynarodowymi Konkursami Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Chęć udziału w ostatnim w 2007 r. zgłosiło ponad 200 dyrygentów ze wszystkich, poza Afryką, kontynentów.  Dziewiąty konkurs odbędzie się w listopadzie 2012 roku.

Od 1998 roku Filharmonię Śląską artystycznie prowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk, dyrektor naczelną w 2001 roku została Grażyna Szymborska. W toku sześciu i pół dekady Filharmonia Śląska zasłynęła krzewieniem muzyki wśród społeczności regionu i propagowaniem polskiej kultury muzycznej daleko poza krajem. Jej znakiem rozpoznawczym jest  regularne prezentowanie nie tylko uznanych już przebojów klasyki  światowej i polskiej, ale i muzyki  swoich czasów, stąd zespołowi światowe prawykonania swoich utworów powierzają kompozytorzy nie tylko ze Śląska.

23.04.2010, piątek, godz. 19.00

Sala im. Karola Stryi, Filharmonia Śląska
Jubileusz 65-lecia Filharmonii Śląskiej
Wojciech Kilar - Hymn paschalny  pierwsze wykonanie na Śląsku
Niccolo Paganini - I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6
Béla Bartók - Koncert na orkiestrę  

Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Mariusz Patyra - skrzypek, laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui
Jarosław Wolanin - dyrygent, przygotowanie chóru



 


tagi: