Nagrodzono Wydarzenia Muzealne 2009 roku
W Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2009
Ustanowione w 2006 roku Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej w województwie śląskim dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Nagrodami honoruje się muzea działające na terenie województwa śląskiego.
Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: wystawy, publikacje, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego i dokonania z zakresu konserwacji.
Wnioski o przyznanie Nagród mogą składać instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, związki lub stowarzyszenia twórcze i kulturalne, fundacje statutowo działające w sferze kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, uczelnie wyższe, osoby fizyczne zajmujące się działalnością w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego.
Nagrody dla muzeów przyznawane są w wysokości 10 000 zł każda.
Do Muzeum Śląskiego w Katowicach, które przeprowadza konkurs, wpłynęły łącznie 44 wnioski o przyznanie nagród we wszystkich czterech kategoriach (wystawy - 20 zgłoszeń, publikacje - 9 zgłoszeń, dokonania z zakresu konserwacji - 3 zgłoszenia, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych i popularyzacji dziedzictwa kulturowego - 11 zgłoszeń). Wnioskodawcami było 19 instytucji.
Marszałek Województwa Śląskiego przyznał następujące nagrody i 6 wyróżnień o charakterze honorowym:
Kategoria „wystawy":
Nagroda:
- Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu - „Tajemnice lasu karbońskiego".
Wyróżnienia:
- Muzeum Historii Katowic za wystawę „Portrecista elit międzywojennych Katowic - Józef Kidoń (1890-1968)",
- Muzeum Śląskie w Katowicach za wystawę „Maska. Magia - Sztuka - Metamorfoza",
- Muzeum w Tarnowskich Górach za wystawę „Ciebie przyzywam w siedmiu ogniach. Żydzi tarnogórscy - historia i obrzędowość".
Kategoria „dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego":
Nagroda:
- Muzeum w Gliwicach - VII Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego „Pamięć przywrócona. Ofiary wojen i terroru w Gliwicach w XX w." - w cyklu projektów związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Wyróżnienie:
- Muzeum w Żorach za „AmerIndia 2009". Projekt kulturoznawczo-edukacyjny.
Kategoria „dokonania z zakresu konserwacji":
Nagroda:
- Muzeum w Raciborzu za „Konserwację zespołu zabytkowych obrazów z chorągwi cechowych XVIII/XIX wieku pochodzących ze zbiorów Muzeum w Raciborzu".
Wyróżnień nie przyznano.
Kategoria „publikacje":
Dwie nagrody równorzędne:
- Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Praca zbiorowa. „Drewniane kościoły i kaplice w Beskidach i okolicy",
- Muzeum Śląskie w Katowicach. „Secesja i jej górnośląskie formy" red. Katarzyna Jarmuł.
Wyróżnienia:
- Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego. Autor Jan Szczepański, „Dzienniki z lat 1935 - 1945",
- Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zabytkowa Kopalnia Srebra. „Ziemia Tarnogórska w obiektywie".
Uhonorowano także Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku listem gratulacyjnym Marszałka Województwa Śląskiego za inaugurację samodzielnej działalności i związane z tym osiągnięcia w dziedzinie adaptacji pomieszczeń, stworzenia stałych wystaw i działania edukacyjne.
„Województwo Śląskie to obszar o dużej kulturowej różnorodności, lecz tradycje wszystkich regionów są kultywowane i pielęgnowane. Świadczą o tym nagrody przyznawane placówkom zarówno Górnego Śląska, Ziemi Cieszyńskiej czy Jury" - powiedział, wręczając nagrody, wicemarszałek Zbyszek Zaborowski.