Kongres Kultury Województwa Śląskiego 2010

Dyskusja nad kondycją kultury w regionie

Ruszają bezpośrednie przygotowania do Kongresu Kultury Województwa Śląskiego 2010. Jego główne cele to pokazanie znaczenia kultury dla rozwoju gospodarczego, integracja mieszkańców województwa, środowisk kultury, biznesu, zaprezentowanie województwa, które, wbrew stereotypowi, jest bogate w kulturę, a także zdefiniowanie najważniejszych działań niezbędnych do realizacji „Strategii rozwoju kultury w województwie śląskim na lata 2006-2020” i ich rekomendowanie podmiotom odpowiedzialnym za stwarzanie warunków dla rozwoju kultury – jednostkom samorządu terytorialnego, instytucjom kulturalnym, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spodziewane efekty - wnioski i rekomendacje, wypracowane pomysły – służyć będą środowiskom kultury, organizatorom życia kulturalnego i administracji publicznej.

Trzy dni kongresowe, od 23 do 25 września, wypełnią obrady plenarne, panele dyskusyjne oraz imprezy kulturalne dedykowane kongresowi. Ideą wiodącą – zarówno podczas samego kongresu, jak i w czasie poprzedzającym wydarzenie i będącym jego następstwem – jest przede wszystkim zaangażowanie mieszkańców województwa jako główny podmiot działań instytucji kultury, zaangażowanie ich nie tylko w roli odbiorców, ale i twórców, animatorów, pomysłodawców i krytyków.

„Kultura nie może być tylko zjawiskiem instytucjonalnym, ograniczonym do środowisk zawodowo z nią związanych. Przecież kultura jest jednym z głównych czynników identyfikujących samorządy, dotyczy obywateli, dlatego świadomie zapraszamy do dyskusji ludzi zamieszkujących nasze województwo” – mówi marszałek Bogusław Śmigielski.

Spotkania tematyczne będą odbywały się w Akademii Muzycznej oraz w Gmachu Sejmu Śląskiego. Gospodarzem Kongresu jest Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski, zaś Przewodniczącym Rady Programowej – prof. Jan Malicki. Prócz Rady Programowej skupiającej największe osobistości z województwa śląskiego, twórców kultury związanych z różnorakimi dziedzinami, powołano ambasadorów, których rolą będzie promowanie idei kongresu poza granicami województwa śląskiego.

Podczas obrad zostanie przedstawione życie kulturowe regionu w wielu aspektach – instytucjonalne i pozainstytucjonalne, „przemysł” i turystyka kulturalna, udział firm prywatnych i sponsorów w pomnażaniu dóbr kultury. Zostaną przeanalizowane potrzeby mieszkańców regionu i sposoby ich zaspokojenia za pomocą innowacyjnych metod i wdrażania nowoczesnych modeli zarządzania kulturą instytucjonalną. Temu celowi przysłuży się też prezentacja przykładów dobrej praktyki, czyli spotkania z kreatorami wydarzeń kulturalnych, twórcami, osobami kierującymi organizacjami pozarządowymi, firmami czy instytucjami działającymi w sektorze kultury.

Wśród prelegentów znajdą się takie znakomitości jak profesorowie Jan Malicki, Jolanta Tambor, Tadeusz Sławek czy Marian Oslislo, twórcy – Ewa Gołębiowska i Tomasz Konior oraz przedstawiciele władz województwa – Bogusław Śmigielski i Zbyszek Zaborowski.

W Urzędzie Marszałkowskim zaprezentowano dziś stronę internetową kongresu, która będzie jednym z miejsc „spotkań” szerokiej publiczności. Strona – www.kongreskultury2010.pl – ruszy 16 czerwca. Będzie zawierała wszelkie niezbędne informacje, program referatów i dyskusji, wykaz panelistów oraz imprez towarzyszących. W czasie kongresu za jej pośrednictwem będzie można śledzić na żywo transmisję ze spotkań.

Jednym z pierwszych działań mających za zadanie wciągnięcie szerokiej publiczności do prac związanych z kongresem jest konkurs na hasło Kongresu Kultury Województwa Śląskiego 2010. Szczegóły konkursu pojawią się wkrótce na stronie internetowej kongresu.

Pokazano także logo reprezentujące to wydarzenie. Jego autorem jest prof. Michał Kliś, prowadzący w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych Pracownię Projektowania Komunikacji Wizualnej. Profesor jest także autorem logo Województwa Śląskiego. Logo Kongresu nawiązuje do wcześniej zaprojektowanego znaku.

Honorowy patronat nad kongresem objęli: prof. Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Metropolita Katowicki abp Damian Zimoń.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Autorem logo Kongresu Kultury jest prof. Michał Kliś  W konferencji prasowej promującej Kongres uczestniczyli wicemarszałek Zbyszek Zaborowski, marszałek Bogusław Śmigielski oraz prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej



 


tagi: