Nowa broń w walce z rakiem

Unikalny w skali kraju i jeden z niewielu w Europie najwyższej technologii Cyklotron i Pawilon PET otwarto dziś w gliwickim Centrum Onkologii

Pozytonowo-emisyjna tomografia - PET choć jest metodą diagnostyczną głównie nowotworów, zastosowanie znajduje także w neurologii, pediatrii oraz jako metoda dynamiczna i czynnościowa w kardiologii. Służy nie tylko w celach diagnostycznych, ale również do monitorowania skuteczności leczenia oraz do wykrywania mikroskopowych ognisk wznowy lub przerzutów. W badaniu wykorzystuje się standardowo znaczone izotopem pochodne glukozy (FDG), którą wychwytują komórki patologiczne i w ten sposób ujawniają się obrazowo nawet ich małe skupiska, których nie są w stanie wychwycić inne popularne metody radiologii diagnostycznej tj. tomografia, rezonans magnetyczny lub ultrasonografia. Do wykonania badania PET służy aparat diagnostyczny - skaner, ale przede wszystkim cyklotron, który umożliwia produkcję znaczników izotopowych. Rozwiązania technologiczne i moc produkcyjna cyklotronu  - po uzyskaniu odpowiedniej licencji na początku 2011 roku - pozwoli też na zrezygnowanie z drogiego importu tego znacznika oraz obniżenie krajowych kosztów badania PET a w konsekwencji pozwoli na zwiększenie dostępności badania.

Ta ogromna inwestycja przeprowadzona została ze środków własnych Instytutu, dofinansowana została przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. W 2009 roku z budżetu Województwa Śląskiego udzielono dotacji celowej Centrum Onkologii - Instytutowi im. Marii Skłodowskiej Curie O/Gliwice w kwocie 3 000 000 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu wyposażenia laboratorium radiochemicznego w ramach projektu pn. „Uruchomienie Ośrodka PET w tym: kompleksowe wyposażenie w aparaturę i uruchomienie Centrum Produkcji Radiofarmaceutyków Pozytonowych dla Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie Oddział w Gliwicach". Dotacja obejmowała zakup modułu syntezy dla C-11, komora gorąca dla syntezatora C-11, komora gorąca dla I-124.

W uroczystym otwarciu Pawilonu PET i Cyklotronu uczestniczyli m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Haber, Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski, członek Zarządu Mariusz Kleszczewski, wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk oraz posłowie na sejm RP.

W ciągu ostatnich trzech lat samorząd  województwa śląskiego wsparł jednostki służby zdrowia kwotą 309 mln zł. Wsparcie - obok szpitali dla których województwo jest organem założycielskim otrzymały:

Szpital Śląski w Cieszynie, Beskidzkie Centrum Onkologii w Bielsku-Białej, Centrum Onkologii w Gliwicach, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.