WZW - warsztaty

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu zaprasza na bezpłatne szkolenia

Żółtaczka, czyli wirusowe zapalenie wątroby (WZW), to choroba zakaźna uszkadzająca wątrobę, a ściślej biorąc - jej komórki zwane hepatocytami.

Wywołuje ją wiele wirusów, z których lekarze rozpoznają obecnie pięć, oznaczanych symbolami A, B, C, D i E. W Polsce występuje przede wszystkim żółtaczka typu A i B oraz rzadziej C. Nawet 95 proc. nosicieli Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C nie jest świadomych swojej choroby i może przekazywać ją innym.

Jak unikać zakażenia? Jak rozpoznać chorobę? Jak postępować w przypadku jej wykrycia? Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu zaprasza na bezpłatne szkolenia służące upowszechnianiu wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby.

  1. Warsztaty dla lekarzy rodzinnych - 11 października 2010 r., sala seminaryjna WSS nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.
  2. Warsztaty otwarte (adresowane do wszystkich zainteresowanych) - 14 października 2010 r., sala audiowizualna WSS nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest powszechnie nazywane chorobą brudnych rąk. Można się nią zarazić w niezbyt czystej publicznej toalecie czy stołówce. Najbardziej narażone są dzieci, które chodzą do żłobka i przedszkola.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B każdego roku zabija ponad 2 miliony osób. W Polsce nosicielami żółtaczki typu B jest blisko 2 proc. ludzi. Co piąty z nich umiera przedwcześnie w wyniku marskości wątroby,  co dwudziestego zabija rak tego organu. Wirus uszkadza nie tylko wątrobę, ale także inne narządy, np. mięsień sercowy i nerki.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest przenoszone przez krew. Ten typ wirusa jest bardzo groźny. U około 70 proc. chorych przechodzi w stan przewlekły: ciągnie się latami i może prowadzić do marskości wątroby. Przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C nie ma szczepionki.

Projekt sfinansowany ze środków samorządu Województwa Śląskiego.



 


tagi: