Po pierwsze: środowisko

O wpływie ograniczeń, jakie nakładają na rozwój energetyki przepisy dotyczące ochrony środowiska dyskutowali dziś uczestnicy III Forum Polityki Gospodarczej Śląskie 2013+

Dwustu uczestników przez dwa dni dyskutować będzie na temat najbardziej nurtujących spraw związanych z regionem.

Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski otwierając obrady powiedział: „Wierzę, że to dwudniowe spotkanie jest dobrą okazją do wymiany doświadczeń, poglądów oraz do wypracowania wspólnych stanowisk, które będą ważnym głosem w dyskusji o przyszłości gospodarczej regionu."

W tym roku program Forum obejmuje po raz pierwszy dyskusje o relacjach gospodarczych regionu w wymiarze międzynarodowym ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Euroazji. Toteż - jak stwierdził marszałek - trzeba dobrze wykorzystać czas Forum, by omówić nie tylko sprawy i problemy dotyczące regionu, ale też pespektywy współpracy województwa śląskiego z innymi krajami.

Pierwszy dzień poświęcono sprawom związanym z energetyką regionalną. „To tu, na Śląsku, jest przemysł, który decyduje o tym, że jesteśmy bezpieczni energetycznie. Dlatego przy okazji będziemy próbować się zastanawiać na tym, czy stworzenie Regionalnego Programu Ekoenergetycznego w naszym regionie jest potrzebą czy koniecznością" - stwierdził wicemarszałek Zbyszek Zaborowski.

Uczestnicy spotkania próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki wpływ na rozwój tego sektora mogą wpłynąć ograniczenia wynikające z przepisów ochrony środowiska. Problem ten dotyczy przede wszystkim wniosków, jakie płyną z programu ochrony powietrza dla tych stref województwa śląskiego, w których występują przekroczenia norm emisji. Sprawa ta - jak zgodnie stwierdzili uczestnicy Forum - ma fundamentalne znaczenie, jeżeli chodzi o atrakcyjność inwestycyjną i turystyczną naszego województwa.

Stwierdzono, że problemem dla województwa jest występowanie jednego z największych przekroczeń stężenia pyłu zawieszonego, przy jednoczesnym największym zagęszczeniu ludności i przemysłu. Jest nim też opóźnienie w opracowaniu Programu Ochrony Powietrza i płynących z niego wniosków derogacyjnych. Zdaniem uczestników niebagatelne znaczenie ma również kultura i tradycja węglowa Śląska.

Wśród propozycji, jakie pomóc mają w rozwiązaniu tych problemów, wskazano na aktualizacje planów zapotrzebowania w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Zwrócono też uwagę na konieczność wyprowadzenia ruchu tranzytowego poza centrum miast. Wśród propozycji poprawy znalazła się rozbudowa i integracja sieci ciepłowniczej oraz odbudowa mocy cieplnej oraz - co najistotniejsze - przystosowanie instalacji energetyki zawodowej i komunalnej do wykorzystania gorszych gatunków węgla.

Obecnie głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej jest gospodarka komunalna (indywidualne źródła ciepła) oraz szeroko pojęty transport. Jak podkreślała Krystyna Kubica z instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, spalanie węgla w indywidualnych gospodarstwach domowych, w kotłach c.o., w piecach, kominkach jest źródłem emisji tlenku węgla i dwutlenku węgla, tlenków azotu i innych zanieczyszczeń, które maja negatywny wpływ na nasze środowisko i zdrowie.

Wskazała przy tym na ciągły brak uregulowań prawnych dotyczących wytwarzania energii użytecznej z paliw stałych (węgla, biomasy) w gospodarstwach domowych czy małych obiektach. „Prywatni użytkownicy - czyli gospodarstwa domowe, małe obiekty użyteczności publicznej, obiekty handlowe - nie mają w żadnym z przepisów wydanego zakazu spalania odpadów toksycznych, śmieci, plastików"  - dodała.

Goście Forum zgodnie stwierdzili, że w zakresie legislacyjnym niezbędne jest wprowadzenie regionalnych, wojewódzkich uregulowań  prawnych, zwłaszcza w zakresie realizowania programów ograniczania emisji i poprawy jakości powietrza. 

Druga część dnia poświęcona jest kontaktom naszego województwa z zagranicznymi rynkami międzynarodowymi, ze szczególnym uwzględnieniem rynku chińskiego. W dyskusji udział biorą przedstawiciele z Adżarskiej Republiki Autonomicznej Gruzji z Levanem Antadze, Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej i Grigolem Tsamalashvilim, Wiceministrem Finansów i Gospodarki na czele, przedstawiciele chińskiej prowincji Liaoning oraz Bolesław Kościukiewicz, radca Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie.

 „Procesy transformacji rynkowej w Gruzji prowadzone są sukcesywnie, realizowany jest program prywatyzacyjny i podejmowane działania w zakresie liberalizacji zasad prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki liberalnemu prawu pracy i niskim obciążeniom fiskalnym Gruzja znajduje się obecnie w czołówce państw przyjaznych inwestorom. Działania te zyskały uznanie w oczach międzynarodowych instytucji finansowych, które wysoko plasują Gruzję w rankingach wolności gospodarczej. Chiny z kolei jako jedyna duża gospodarka zdołały utrzymać wzrost importu podczas kryzysu światowego. W czasie, gdy światowy handel  znacznie spadł, import do Chin wzrósł, co wyniosło ten kraj na pozycję drugiego największego importera na świecie. W zakresie inwestycji polskich w Chinach w ostatnim czasie zwiększa się współpraca w sektorze górniczym, farmaceutycznym oraz chemii budowlanej. Jedną z konkretnych, przynoszących zauważalne efekty, form promocji współpracy gospodarczej jest organizacja seminariów branżowych i misji handlowych w Chinach i w Polsce - takie, jak obecne Forum. Myślę, że takie działania dobrze wróżą naszej wzajemnej przyszłej współpracy" - mówił marszałek Bogusław Śmigielski.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Forum otworzył marszałek Bogusław Śmigielski