Spotkanie z cyklu "Rozmowy o Niemczech"

Gośćmi trzeciego spotkania będą prof. Horst Teltschik oraz Janusz Reiter

W tym roku przypada 20. rocznica ponownego zjednoczenia Niemiec. Z tej też okazji Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce realizują cykl spotkań pod wspólnym tytułem „Rozmowy o Niemczech". Do udziału w spotkaniach każdorazowo zaprasza się jedną z osobistości polskiego i niemieckiego życia politycznego i społecznego, która odegrała znaczącą rolę bądź była świadkiem wydarzeń prowadzących do ponownego zjednoczenia Niemiec, i która z zainteresowaniem przyglądała się procesom zachodzącym w Niemczech po roku 1990. Z zaproszonym gościem prowadzona jest rozmowa o wydarzeniach końca lat 80., o wyzwaniach politycznych, społecznych i gospodarczych, które stały wówczas przed „nowymi" i „starymi" landami, o celach, jakie sobie wyznaczono i ich realizacji, o stosunkach polsko-niemieckich. Spotkania są też próbą podsumowania 20 lat przemian w Niemczech oraz dokonania oceny efektywności podejmowanych w ostatnich dekadach działań na rzecz faktycznego scalenia dwóch odrębnych organizmów.

25 października br. (w poniedziałek) odbędzie się kolejne w tym roku spotkaniu z tego cyklu. Na zaproszenie organizatorów oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego udział w nim wezmą: prof. Horst Teltschik - niemiecki polityk (CDU), b. doradca kanclerza Helmuta Kohla ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, b. Zastępca Szefa Niemieckiego Urzędu Kanclerskiego, specjalny pełnomocnik ds. negocjacji z Polską (1989 r.) oraz Janusz Reiter - Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, ambasador RP w Niemczech w latach 1990-95.

Spotkanie poprowadzi Andrzej Godlewski, dziennikarz, komentator „Polska The Times".

Spotkanie rozpocznie się o godz. 13.00 w Sali Sejmu Śląskiego (ul. Ligonia 46, Katowice, wejście od pl. Sejmu Śląskiego).

Liczba miejsc jest ograniczona - organizatorzy proszą o potwierdzenie uczestnictwa (mailowo, faksem bądź telefonicznie - formularz zgłoszeniowy) do 20 października br. (kontakt: Anna Antoniak-Tannenberg, tel. 32 4612070, fax: 32 4612071, e-mail: anna.antoniak@haus.pl).

Udział bezpłatny. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie na języki polski i niemiecki.



 


tagi: