Rozpoczęła się XIX edycja Ars Cameralis Silesiae Superioris!

Festiwal Ars Cameralis już po raz 19. został zainaugurowany w niekwestionowanie wielkim stylu. W niedzielę, 7 listopada, w Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek wystąpiła Ute Lemper - artystka określana jako współczesne wcielenie Marleny Dietrich

Podczas katowickiego koncertu artystce towarzyszyła Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, pod dyrygenturą znakomitego Marka Mosia.

Podczas koncertu w Sali Koncertowej Centrum Kultury widzowie mogli usłyszeć utwory m.in. Kurta Weilla, Édith Piaf, czy Jacquesa Brela. Ute, której pasją stało się podtrzymanie przy życiu niemieckiej piosenki kabaretowej, rzeczywiście swym głosem potrafiła oddać klimat Berlina lat 30-tych. „Milord", „Padam", „Song of Mandeley", „Cabaret", „Amsterdam" - to tylko jedne z wielu utworów, które publiczność mogła podziwiać.

„Czy widzieliście księżyc świecący dzisiejszego wieczoru nad Katowicami?"- te słowa Ute poprzedziły przepiękny „Moondance" Vana Morrisona, którym artystka chciała pożegnać publiczność. Jednakże trzykrotny bis był dowodem na to, jak porywający okazał się głos znany do tej pory tylko z płyt i jak gorąco śląscy widzowie potrafią docenić wielkich artystów.

W dniu poprzedzającym oficjalną inaugurację Festiwalu, w sobotę, odbył się pierwszy koncert z cyklu „Wieczorów muzyki alternatywnej", na którym w klubie Hipnoza w Katowicach widzowie mogli podziwiać Emily Jane White i Rykardę Parasol.

Ute Lemper karierę rozpoczęła jako piętnastolatka, śpiewając w klubach jazzowych, gdzie odkrył ją Andrew Lloyd Webber i obsadził w musicalu „Koty" i od tego momentu rozpoczęła się jej kariera. Poza występami na scenach kabaretowych i teatralnych, gra w filmach, tańczy, a także maluje, co tylko podkreśla jej wszechstronność uhonorowaną tytułem Wszechstronnej Artystki roku 1993 przez Magazyn Billboard.

Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO jest jednym z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych. Powstała w 1998 roku dzięki Markowi Mosiowi, który zaprosił do współpracy studentów Akademii Muzycznej w Katowicach. Zespół koncertował nie tylko w kraju, ale i za granicą, występując z artystami światowego formatu.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
tagi: