Innowacyjne firmy: recepta na skuteczny rozwój

Klaster - nowa forma współpracy firm i jednostek badawczo-rozwojowych ma coraz większy wpływ na rozwój innowacyjnej gospodarki. Województwo Śląskie należy do liderów ich rozwoju

„Polityka wsparcia klastrów i sieci współpracy" to temat wiodący konferencji z udziałem ekspertów z Polski, Czech i Słowacji, która miała miejsce w Katowicach.

Klaster to geograficzne skupisko powiązanych firm działających w pokrewnych sektorach i związanych z nimi jednostek naukowych, badawczo-rozwojowych pracujących nad wspólnymi rozwiązaniami innowacyjnymi. Na rynku polskim forma organizacji zaczyna się dopiero rozwijać, podczas gdy w wysoko rozwiniętych krajach klastry mają widoczny wpływ na wielkość produktu krajowego brutto.

Podczas konferencji dyskutowano na temat europejskiej polityki klastrowej, rozwoju innowacji w regionach w świetle Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego oraz tworzeniu przestrzeni CERADA dla inicjatyw klastrowych terenu Czech, Słowacji i Polski.

Przedstawiciele Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przedstawili zasady finansowania rozwoju klastrów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Koordynatorzy powiązań mogą starać się o wsparcie na tworzenie i rozwój klastrów w ramach działania 1.3. Transfer technologii i innowacji. Preferowane są klastry obejmujące większą liczbę przedsiębiorstw. Ponadto, nie mniej niż połowa uczestników tej formy organizacji powinna należeć do sektora mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw. W projekcie musi być także zagwarantowany udział co najmniej jednej jednostki badawczo-naukowej.

Obecnie trwa ocenianie 21 projektów, jakie wpłynęły do Urzędu Marszałkowskiego na konkurs w ramach działania 1.3. Na wybrane do dofinansowania czeka łączna kwota 20 mln euro. To jeszcze nie koniec unijnej pomocy. W drugiej połowie przyszłego roku zostanie ogłoszony kolejny konkurs w ramach tego samego działania. Do rozdysponowania będzie ok. 54,7 mln euro.

Obecnie w województwie śląskim działa około 15 klastrów.

Organizatorem konferencji był Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Konferencja współfinansowana jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu systemowego „Zarządzanie, wdrażanie i monitorowanie Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.